Osam stvari za koje vaša mama ima pravo
Autor: Administrator , 29. 1. 2012.

Mame, tate, roditelji općenito mogu biti prava napast, tj. to nam se tako može učiniti kada nas pubertet uhvati svom svojom žestinom. Ipak, trebate znati da nam roditelji najčešće žele samo dobro.
Roditelji ipak imaju mnogo više životnog iskustva pa bi ih bilo dobro poslušati u određenim situacijama. Evo oko čega vaša majka uvijek, baš uvijek ima pravo:

1. Hodajte/sjedite uspravno

Kada djevojkama počnu rasti grudi, a dečkima prve dlake po licu i na prsima, često zbog srama i neugode počnu savijati kičmu da sve postane manje uočljivo, iako drugi možda ništa ni ne primijete. Majke nas često opominju da sjedimo ili hodamo uspravno. Ovaj savjet možda vam ide na jetrica, ali za nekoliko godina, kada pubertet mine i prihvatite se takvima kakvi jeste, bit ćete zahvalni za svoje ravno držanje. A pravilno držanje često znači i bolje samopouzdanje.

2. Recite: 'Hvala!'

Kada nas netko pohvali, često ne znamo kamo bismo sa sobom. Sramimo se, neugodno nam je, željeli bismo da se zemlja otvori. No zapravo je stvar vrlo jednostavna i trebamo se sjetiti onog što nas je mama davno pokušavala naučiti – reći hvala. Ova je riječ kratka, ali moćna. Odajemo da smo dobro odgojeni, da znamo prihvatiti pobjedu (ali i poraz kada se dogodi) i opet – da imamo samopouzdanja.

3. Tko vas kamenom, vi njega kruhom

Ovo je stara biblijska koju mnogi vole ponavljati. A mame je često vole ponavljati iako djeca često ne znaju o čemu se radi. A o čemu je riječ? Život je borba, prepuna zločestih likova i nerijetko se susrećemo s neugodnim, neljubaznim ljudima. No, ne treba očajavati. Na uvredu vratite ljubaznošću i to će za onog zloćka preko puta vas biti pravi šamar. Ne vjerujete? Probajte!

4. Budite dobri prema starijima

Ponekad smo skloni zaboravljati starije ljude, posebice bake i djedove. No znate li koje se nepresušno vrelo zanimljivosti u njima krije? Znate li koliko oni vape za društvom, smijehom, lijepom riječju... Ne zaboravite ovo i uvijek poslušajte mamu kada vam kaže da biste za vikend trebali u posjet kod bake i djeda.

5. Ne odustajte

Trud se isplati. Najlakše je dignuti ruke i reći: 'Ja to ne mogu!' Čak je i veliki Tesla rekao da je rezultat njegovih uspjeha 95 posto rada, a samo pet posto talenta. Dakle, što god radili, nemojte odustati. Želite popraviti ocjenu? Zagrijte stolicu! Želite naći dečka, curu? Ne klonite duhom. Stoga, nemojte drugi put kolutati očima kada vam mama kaže da u nečemu niste uspjeli, jer se niste dovoljno trudili i jer ste odustali. Ona ima pravo!

6. Ne znate ako ne probate

Skloni smo ponekad stvari osuđivati na propast, a da nismo ni prstom maknuli. Želite plesati, ali bojite se i ne želite ni probati? Želite trenirati košarku, ali vas je sram ekipe ondje i nećete ni probati? Strah je za kukavice, a na kraju više žalimo za onim što nismo probali nego za onim što jesmo pa nije uspjelo.

7. Ne pušite cigarete

Dakako, na vama je da odlučite, no ako poslušate majku kada vam kaže da su cigarete štetne, imat ćete višestruke koristi, i to ne samo sada već i kasnije u životu. Najviše ovisnosti o cigaretama stvara se upravo u teen razdoblju i kasnije ih se i uz najbolju volju teško riješiti. Osim ovoga, narušavate zdravlje, smrdite po nikotinu, zubi vam postaju žućkasti. Treba li dalje nabrajati?

8. Ne živcirajte se zbog izgleda

Izgled, odnosno ljepota prolazna je stvar. Ista je stvar i s definicijom ljepote. 'Kćeri, nemoj biti nesretna zbog velike stražnjice! Ili 'Sine, prištići će proći!' – ovo ste čuli i mislite da vas majka samo tješi? Da, tješi vas, ali istinom! Za koju godinu i sami ćete se pitati je li moguće da ste bili toliko nesretni zbog nečega što niste mogli promijeniti i što je jednostavno dio vaše pojave.

Izvor: http://www.tportal.hr/portalplus/teen/104601/Osam-stvari-za-koje-vasa-mama-ima-pravo.html