Osnovnoškolci napravili makete najznačajnijih građevina
Autor: Administrator , 11. 4. 2013.

Učenici OŠ A. Kanižlića izložili su svoje radove u knjižnici (foto: Aleksandar Grlić)POŽEGA Gradska knjižnica i čitaonica Požega je danas na izložbi ugostila Eiffelov toranj iz Pariza, Koloseum i Baziliku Sv. Petra iz Rima, Budu iz Japana i brojne druge poznate građevine. Pitate se kako je to moguće? U pitanju su makete koje su izradili marljivi učenici 6. i 8. razreda OŠ Antuna Kanižlića pod vodstvom svojih profesorica Jadranke Đaković i Ane Pejković.

- Baklja predstavlja slobodu, lanci oslobođenje iz ropstva, a kruna sa sedam šiljaka predstavlja kontinente. Odabrala sam baš Kip slobode jer volim slobodu - rekla nam o Ivona Saveski o svojoj maketi.

Hana Novak je izradila zaštitni znak Moskve, prepoznatljiv po raznobojnim lukovičastim kupolama, Katedralu Sv. Vasilija.

- Radila sam sedam dana, tri dana sam samo rezala 120 djelova, trebalo je puno strpljenja. Naučila sam ponešto o samoj zgradi dok sam je radila. Znam da ju je dao izgraditi Ivan IV. znan kao Zlobni ili Grozni nakon pobjede nad Tatarima. Ne znam zašto su ga tako zvali, no to mi je zanimljivo. Građevina je impresivna. Moj tata je inače arhitekt, no ne znam bi li gradio takvu katedralu čak i uz pomoć moderne tehnologije. Tadašnji arhitekti su sve to radili ručno i uspjeli su, a ja sam imala problema s maketom pa su mi se neki dijelovi malo zgužvali, ali trud se isplatio - ispričala nam je Hana.

Prema legendi, car je dao oslijepiti arhitekta nakon završenog posla kako ne bi drugdje izgradio nešto ljepše. Arhitektima je danas lakše, no Hana ne namjerava očevim stopama.

- Sviđa mi se izrada maketa i umjetnost, ali ne želim postati arhitektica ili dizajnerica. Vidjela sam kako moj tata satima radi za stolom. Težak je to posao, ne vjerujem da ću odabrati tu karijeru, ali možda se još predomislim.

Ana Šimunović, Petra Cvitković i Veronika Vrgoč su izgradile maketu djela Byodo-in hrama, čija Dvorana Feniks je najimpresivnija budistička građevina u Japanu.

- Tlocrte smo našle na internetu, nastavnica nam je predložila Dvoranu Feniks ovog hrama. Mi smo odabrale samo ovu kućicu koja je mali dio toga jako velikog kompleksa. Kućicu smo lijepile kao tim. Za uređenje okoliša makete smo koristile gips, spužvu, mahovinu i pijesak. Sve smo radile zajedno - ispričale su nam, nadopunjavajući se, priznavši kako je najviše ideja poteklo od Ane.

- Oduševile smo se kada smo vidjele makete, nadamo se kako će i druga djeca dobiti poticaj za kreativnost kada ih vide izložene - pohvalila ih je knjižničarka Đurđa Kopunić.

- Neobično je lijepo vidjeti ove makete. Djeca su uložila ljubav i strpljenje u njih, bilo je i teško, ali trajno ću čuvati vaš osmijeh kada ste nam donosili cijeli svijet na dlanu - izjavila je profesorica Ana Pejković.

Izvor:http://www.034portal.hr