Uskrsne aktivnosti u našoj školi
Autor: Administrator , 23. 3. 2013.

U preduskrsno razdoblje gotovo sve učionice budu ukrašene prigodnim simbolima. Tako je i ove godine škola stavila naglasak na vjerske simbole, očekujući veliki blagdan Uskrsa. Proveden je i zanimljiv čin spaljivanja kutije s papirićima na kojima su učenici ispisivali svoje mane. U nastavku se podsjetite na osnovne simbole Uskrsa.

Kroz protekle dane učitelji su na satovima razrednika ili kroz pojedine predmete obrađivali uskrsne teme, s učenicima crtali, stvarali, izrađivali ukrase, ukrašavali učionice i hodnike škole, održavali razne radionice, razgovorali o ljudskim manama i vrlinama, a svakako je za pohvaliti sudjelovanje u humanitarnim akcijama (Caritasova korizmena akcija, Marijini obroci i sl.

VJEŽBANJE DOBROTE – SPALI MANE / ZALIJ VRLINE!

U hodnicima su bile postavljene kutije u koje su učenici  ubacivali papiriće s napisanom lošom osobinom ili lošom navikom koje se žele riješiti. U petak 22. ožujka u školskom dvorištu kutija je spaljena.

U tjednu poslije praznika (2.-5. travnja) u hodnicima postavit će se "stablo dobrih djela" na koja će učenici lijepiti papiriće sa svojim dobrim djelima koja su učinili, također će lijepiti i svoje vrline.

Kršćani vjeruju da je Isus tri dana nakon razapeća i smrti na križu uskrsnuo i objavio se svojim učenicima i okupljenim ženama. Nakon 40 dana objavljivanja uzašao je na nebo. U liturgijskom vremenu Crkve uskrsno vrijeme zauzima središnje mjesto, a traje oko tri mjeseca. Sastoji se od korizme (vrijeme priprave, traje 40 dana + 6 nedjelja; ove godine od 13. 2. - 30. 3.) i vazmenog vremena (od Uskrsa do blagdana Duhova; 50 dana; ove godine od 31. 3. - 19. 5.).

Simboli Uskrsa (vjerski)

Svijeća / svijetlo (uskrsna svijeća simbol je uskrsloga Isusa Krista. Svake godine na Uskrs u crkvu se u svečanoj procesiji unosi nova svijeća)
Vatra / oganj (Uskrsna svijeća se pali izvan crkve na vatri (tradicionalno nije smjela biti upaljena šibicom ili upaljačem, nego kremenom.)
Janje (Simbol Isusove žrtve. Židovi su u znak kajanja za svoje grijehe prinosili janje na oproštenje grijeha. U kršćanstvu je Isus to žrtveno janje. Janje drži zastavu koja je znak pobjede.)
Uskrsli Isus
Prazan grob
Križ (prazan, bez Isusa)
Kruh i vino
Zvona (Nekoliko dana prije Uskrsa zvona u crkvama su svezana i ne zvoni se. Na Uskrs ponovno odjekuju sva zvona.)
Anđeo zaogrnut bijelom haljinom (sjedi u praznom grobu i javlja vijest o uskrsnuću)
(Jaje – simbolizira grobnicu iz koje je Isus uskrsnuo)
(Ljiljan – simbolizira Isusovu čistoću; simbol novog života)
(Leptir – simbolizira etape Isusovog života: gusjenica – Isusov život na zemlji, kukuljica – Isus u grobu, leptir – Isus u raju)