“NE pušenju“, kažu osmaši!
Autor: Administrator , 2. 3. 2013.

Projekt protiv pušenja osmislila je grupa biologa, predvođena našim osmašima, a pod voditeljstvom profesorice biologije Danijele Stanić, održan je tijekom prošloga tjedna pod nazivom „Prevencije ovisnosti“. Biolozi iz grupe svakom su učeniku osmih razreda prezentirali cigaretu u pravom svjetlu.

Članovi grupe svakom su razredu unutar jednog školskog sata uspjeli predstaviti što je to ustvari cigareta. Znajući da u današnje vrijeme sve više i više tinejdžera počinje pušiti i da je to postao veliki problem, rezultati u našoj školi pokazuju da 22% osmaša puši, što i nije toliko puno.

Kroz zabavu i igru predavači su nam uspjeli dočarati i obrazložiti loše strane pušenja, nepušačima učvrstiti stav, a pušače navesti na razmišljanje i pokazati im što sve unose u svoj organizam. Igra koja se najviše svidjela učenicima bila je ''vruća olovka'' u kojoj smo bez prestanka pisali asocijacije na riječ „cigareta“, a pisali smo puno toga različitoga, no ipak su prevladavali loši pojmovi. Obrazložili su nam što sve sadrži cigareta i koje su posljedice pušenja. Predavači su nas vrlo brzo naveli na raspravu u kojoj su sudjelovali svi učenici, što im je i bio cilj. Učenici su pokazali svoju izrazitu zainteresiranost sudjelovanjem u predavanju.

Razgovarali smo s učenicima koji su nam rekli da je sat bio jako opušten, zanimljiv, a ponajviše poučan. ''Iznosili smo mišljenja svoga stajališta, postavljali pitanja na koja smo dobili cjelovit odgovor. Naime, naučili smo što je to zapravo cigareta'', kaže nam Matea Novak iz 8.e. Predavači su izrazili zadovoljstvo sa suradnjom te nam se zahvalili na velikoj pažnji i zainteresiranosti, a naročito im se svidjela uloga nastavnika.

U većini razreda učenici su zaključivali kako društvo ima velik utjecaj na djecu koja počinju s pušenjem u ranoj dobi, što pokazuju i statistike. Iz mišljenja osmaša zaključujemo da se projekt pokazao kao dobra ideja i da je imao velik utjecaj na sve osmaše, ali i druge učenike naše škole. Željno iščekujemo još ovakvih predavanja!

U današnje vrijeme moramo upozoravati i na druge vrste ovisnosti. O dokazanoj štetnosti droge posebno se govori, a vrijedno je upozoravati i na ovisnost o kockanju zbog koje stradavaju obitelji jer kockari upropaštavaju cijele obitelji – prvo financijski, a onda u svakom drugom smislu. Nova ovisnost je ona o virtualnom svijetu, tj. društvenim mrežama koje su počele uzimati sve većega maha u oblikovanju naših života. Stručnjaci ih nazivaju modernim ovisnostima. Na panou naše škole nalaze se crteži i upozorenja za svaku ovisnost. Zastanite i pogledajte! Čak i ako niste ovisnik, nikada ne možete znati koliko ste „slabi“ i povodljivi!

NOVINARSKA SKUPINA

Ružica Maurus i Lora Marić, 8.d