preskoči na sadržaj

Osnovna škola Antuna Kanižlića Požega

Login

Facebook
 
 
Raspored zvonjenja

Sat

Od... do... Odmor
PRIJE PODNE
1. 08.00 - 08.45 5
2. 08.50 - 09.35 10
3. 09.45 - 10.30 15
4. 10.45 - 11.30 5
5. 11.35 - 12.20 5
6. 12.25 - 13.10  
POSLIJE PODNE
1. 13.30 - 14.15 10
2. 14.25 - 15.10 15
3. 15.25 - 16.10 5
4. 16.15 - 17.00 5
5. 17.05 - 17.50 5
6. 17.55 - 18.40  
Brojač posjeta
Ispis statistike od 24. 10. 2011.

Ukupno: 6177686
Ovaj mjesec: 1003
Ovaj tjedan: 193
Danas: 19

Za djecu i roditelje

Obrazovanje

Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Zagrlite nekoga u ponedjeljak...Svjetski je dan zagrljaja
Autor: Ksenija Radoš Ušćebrka, 17. 1. 2013.

U ponedjeljak, 21. siječnja je Svjetski dan zagrljaja.

Možda niste čuli, ali psiholozi smatraju kako nam je takav dan itekako potreban. Pet do šest zagrljaja na dan učinit će Vam život dužim i ljepšim, zaključio je to američki svećenik Kevin Zaborney još 1982. kada je na današnji dan proglasio Danom zagrljaja.


Prvotni cilj obilježavanja ovog dana bio je poticanje što više osoba na pokazivanje svojih emocija u javnosti. Kasnije su se u mnogim zemljama razvile takozvane ''Free Hugs'' kampanje, u kojima volonteri besplatne zagrljaje dijele na trgovima većih gradova svima kojima je to potrebno.

Mnoga istraživanja su potvrdila da je topli ljudski kontakt poput zagrljaja neophodan za naše emocionalno zdravlje i uspostavljanje boljih i bliskijih odnosa s partnerom, prijateljima, obitelji ili kolegama.

Znanstvena istraživanja su također otkrila kako grljenje može ojačati naš imunološki sustav, te smanjiti rizik oboljenja od bolesti srca i krvožilnog sustava. Također grljenje uspješno smanjuje razinu hormona stresa - kortizola, pa se preporučuje da niti jedan dan ne prođe bez nekoliko zagrljaja.

Kažu:

4 su zagrljaja potrebna za preživljavanje

8 za održavanje

12 za napredovanje.

 

Bonton grljenja

Poštuj prostor oko druge osobe.

Zatraži dopuštenje prije nego što ju zagrliš.

Zagrljaj je nježan i topao, nije vojni manevar.

 

Vrste zagrljaja

Medvjeđi zagrljaj - Jedna ruka ide preko ramena, a druga preko struka grljene osobe, koja grli na isti način. Pritom se osobe gledaju u oči. Zagrljaj je vrlo čvrst, ali ne i prekomjerno. U ljubavnoj verziji, muškarac može i podići djevojku s tla. Poruka: "Ti si super!", ili "Možeš računati na mene".

Zagrljaj "slovo A" - Tijela su nagnuta jedno prema drugom, grli se s obje ruke, jednom preko ramena, a drugom u predjelu pazuha druge osobe, a lica su pripijena, tako da obje osobe gledaju u istom smjeru. U nekim zemljama (ne baš u Hrvatskoj) ovo kratko grljenje je za dobrodošlicu ili pozdrav.

Zagrljaj s tapkanjem po leđima - Grljenje s obje ruke i tapkanjem grljene osobe s jednom od njih. To znači: "Drag si mi, ali ovo je samo prijateljski zagrljaj".

Jednoruki zagrljaj - Kratak zagrljaj desnom rukom druge osobe. Tipičan za muškarce, kada je poruka: "Tvoj sam kompa, ali nismo toliko bliski".

Bezprsi zagrljaj - U kontaktu sudjeluju ruke i ramena, ali ništa ispod tog nivoa. Ostaci tijela su udaljeni oko 30-50 cm. Tipičan za žene kada se susreću s kolegicama s kojima su više formalne, a manje bliske.

Obrazni zagrljaj - Nježni zagrljaj bilo kojeg tipa, stojeći ili sjedeći, pri kome se obrazi istaknuto dodiruju, dok je ruka obično na drugoj strani lica. Značenje: "Žao mi je što si tužan".
Kućanski zagrljaj - Daje se osobi koja obično radi kućanske poslove priđe se odostraga i obuhvati ju se s obje ruke u predjelu struka, tako da ruke grlitelja budu prekrižene.

Zagrljaj "Pogodi tko je" - Grlitelj prilazi odostraga i s obje ruke nježno pokrije oči grljene osobe, tako da mu prsa dotiču leđa druge osobe.

Čeoni zagrljaj - Ruke idu na ramena druge osobe, a čela se naslanjaju jedno na drugo.

Zagrljaj "Oko srca" - Svaki od grlitelja obuhvaća drugoga s jednom rukom ispod pazuha, a drugom iznad ramena, držeći prste na vratu sa stražnje strane.

Postranični zagrljaj - Zagrljaj dvoje ljudi sa po jednom rukom, koji stoje jedan uz drugoga. Pogodan za provođenje vremena čekanja u redu.

Zagrljaj "Vrh glave" - Stojeći grlitelj grli s obje ruje sjedeću osobu, obuhvaćajući joj glavu ili vrat, s jednom stranom lica dodirujući potiljak. Dobar lijek protiv depresije :)

 

 





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju