preskoči na sadržaj

Osnovna škola Antuna Kanižlića Požega

Login

Facebook
 
 
Raspored zvonjenja

Sat

Od... do... Odmor
PRIJE PODNE
1. 08.00 - 08.45 5
2. 08.50 - 09.35 10
3. 09.45 - 10.30 15
4. 10.45 - 11.30 5
5. 11.35 - 12.20 5
6. 12.25 - 13.10  
POSLIJE PODNE
1. 13.30 - 14.15 10
2. 14.25 - 15.10 15
3. 15.25 - 16.10 5
4. 16.15 - 17.00 5
5. 17.05 - 17.50 5
6. 17.55 - 18.40  
Brojač posjeta
Ispis statistike od 24. 10. 2011.

Ukupno: 6177686
Ovaj mjesec: 1003
Ovaj tjedan: 193
Danas: 19

Za djecu i roditelje

Obrazovanje

Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Projektom "Ptice požeškoga kraja" Kanižlićevci rukama ostvaruju naučeno
Autor: Administrator , 12. 1. 2013.

Škola je još jednom dokazala kako je moguće spojiti sve ono što učimo iz udžbenika s vrijednim rukama koje mogu doprinijeti konkretnom ostvaraju naučenog. Učenici su pokazali kako se mogu izrađivati kućice za ptice, a s nastavnicima su održali i druge radionice kroz koje se pokazala svijest prema eko-sustavu i ljubavi prema prirodi u kojoj živimo. Projekt "Ptice požeškog kraja" s jučerašnjim danom službeno je obilježio svoj početak, a nadamo se da će se  kroz interakciju s ostalim predmetima projekt proširiti i nastaviti tijekom sljedećih godina. 

 


U okviru zdravstvenog odgoja nastao je projekt kroz koji stvaramo ljubav prema prirodi, potičemo boravak na zraku, uživamo promatrati ptice, a uz sve to - tijelu nudimo rekreaciju i šetnju. Primjenjujući korisna znanja iz biologije, kemije, prirode, glazbenog odgoja, engleskog,  njemačkog i hrvatskog jezika, geografije, likovnog i povijesti, kroz sat razrednika učenici i nastavnici trude se razvijati kreativnost i inovativnost, lokalpatriotizam prema požeškoj kotlini, ljubav prema povijesti te njegovanje prijateljstva. Cilj projekta je upoznati učenike s ptičjim vrstama: dupljašicama i poludupljašicama čijih se  50-tak vrsta gnijezdi u dupljama ili raznim pukotinama, a većinu možemo privući na gniježđenje u odgovarajuće kućice. Drvene kućice pomažu  gniježđenju urbanih ptica jer sve teže u gradovima pronalaze prostor gdje bi napravile gnijezdo. Potrebno je razvijati ekološku osviještenost djece, popularizirati zaštitu prirode, educirati djecu o važnosti ptica i očuvanju ptičjih staništa te biološke raznolikosti. Cilj je i razvijanje navike  promatranja i ponašanja u zaštićenom prostoru. Kroz radionice učenici şu naučili tehniku izrade drvenih kućica za ptice. Voditeljica projekta je učiteljica Irena Topalušić, a velik doprinos ostvarenju našega cilja svojim je nesebičnim zalaganjem doprinijela i pedagogica Jadranka Pok. Svakoj je školi posebno drago imati dobru suradnju s roditeljima pa je projekt potaknuo roditelj Miroslav Berić.

Nastavnik bilogije Neven Marković pomogao je u izradi 30-ak kućica koje će se postavljati 26. siječnja, a neke su postavljenje već jučer.

O tehnici origami i izradi različitih ptica pomoću ove tehnike radionicu je vodila učiteljica i voditeljice grupe ORIGAMI   - Elvira Baričevac.

Nastavnica biologije i voditeljica grupe Mladi ornitolozi Danijela Stanić kroz radionicu je djecu upoznala s ishranom ptica, vrstama ptica te  izradi hranilica za ptice.

Aktiviranje predznanja učenika o pticama stanaricama našeg kraja, razvijanje vještine povezivanja i prepoznavanja pročitanog i zvučnog zapisa na njemačkom o pticama te primjenu naučenog izradom plakata u skupinama i primjenom kviza igre cilj je grupe Nijemci koju je vodila nastavnica njemačkog jezika Jasminka Hajpek.

Koliku ljubav Englezi njeguju prema pticama koji su engleski  nazivi te kako se izrađuju  slastice u obliku ptičjih gnijezda saznali smo na radionici nastavnice engleskog jezika Dunje Šaro – Vojvodić. 

Učiteljica Irena Topalušić vodila je glazbenu radionicu i s djecom pjevala pjesme o pticama, provela ih kroz plesne igre i pošalice, a svaka aktivnost imala je veze, naravnmo, s ptičjim svijetom.

Kroz grupu Literarci učiteljica Valentina Mirković djecu je provela kroz igre i slagalice koje uključuju nazive ptica. 

 

O kemijskoj analizi ptičje hrane i vode te s pokusima s jajetom podučavala je nastavnica kemije Ana Perić.

Tijekom sljedećih dana uključit će se i geografska grupa kod kartiranja, tj. ucrtavanja lokacije kućica na topografsku kartu požeštine kao izradu panoa koji će zorno prikazivati razmještaj tih kućica. Taj će zadatak voditi nastavnica Jadranka Đaković.

Projekt je našao suradnike u Javnoj ustanovi za upravljanje zaštićenim područjem Požeško - slavonske županije ispred koje je gostovao nadzornik Predrag Livak, a veliki doprinos dao je i ravnatelj ove institucije mr.sc. Tomislav Crnjac koji jučer nije mogao nazočiti. 

Za ostvarenje naših zadataka zaslužni su i naši sponzori koji su nam pomogli u materijalnom smislu. Tvrtka "Spin Valis" osigurala je kvalitetan drveni materijal. Tvrtka "Alles" sitni materijal (vijke, šarke,boju za drvo na bazi vode te vodootporno ljepilo za drvo). Stolarija Rajčan osigurala je uslugu krojenja i rezanja na mjeru. Nadamo se da će se ovom projektu pridružiti i drugi vanjski suradnici jer vrlo rado surađujemo s lokalnom zajednicom te da će se  kroz interakciju s ostalim predmetima projekt proširiti i nastaviti tijekom sljedećih godina. 

Mario Trupinić, prof.

 

 

 

 

 

 





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju