Postani dio novinarske grupe!
Autor: Administrator , 5. 1. 2013.

Internetska stranica naše škole virtualno je mjesto na kojem objavljuju učenici i nastavnici škole.Neki su se učenici čuli i putem Radija Vallis Aurea povodom božićnih blagdana. Organizirajmo novinarsku grupu učenika koji će se sami odabirati teme, iznositi svoja mišljenja i pozitivno utjecati na svijest drugih. Pozivamo učenike na sastanak koji će se održati 8. siječnja.

Učenici od 5. do 8. razreda pozvani su u novinarsku grupu koju će voditi nastavnik Mario Trupinić, a kako bi se dogovorili detalji te iznijele neke smjernice rada, pozivamo učenike na dogovor koji će se održati u utorak 8. siječnja s početkom u 11 sati (učenici neka dođu ispred zbornice).

Zašto novinarska skupina?

Naša se škola ponosi internetskom stranicom koja se može još i više obogaćivati raznim sadržajima, a tu su i drugi planovi...

Učenici, jeste li razmišljali kako bi bilo iznijeti na papir i u virtualni svijet sve one teme za koje smatrate da će bitno utjecati na učenike i nastavnike škole? Jeste li osjetili potrebu progovoriti o nečemu što vas muči, a za to niste dobili prostor?

Kako bi grupa funkcionirala?

U novinarstvu je bitna povezanost s drugim ljudima i istraživanje. Grupa bi imala redovite sastanke na kojima bi se govorilo što se može poboljšati. Učenici bi sami pisali o događajima u školi (npr. dolazak uglednih gostiju, dan škole, opis izleta na koji se pozivaju učenici, obilježavanje važnih datuma...). Humor je sastavni dio našeg života pa su zanimljive i teme o zgodama i nezgodama naših učenike, smiješna strana razreda, učenici koji se izdvajaju svojim smislom za humor, itd. Svaki tekst može će biti potpisan (ili ne mora ako netko to ne želi).

Kakav je to jezik kojim pišu novinari?

Publicistički ili novinarski jezik obiluje podacima i informacijama, ali sadrži i komentare, iznošenje stavova i mišljenja novinara. O određenoj temi (npr. ljubavi, problemu društvenih mreža, itd.) naši novinari mogu pisati u obliku kolumne, tj. istaknuti svoje i samo svoje mišljenje.

Zašto postati član novinarske skupine?

Želim iznositi svoja mišljenja, ali i naučiti prenositi informacije na što kraći, ali iscrpan način... Možda će mi to pomoći ako se odlučim postati pravi novinar... Obogatit ću svoj vlastiti rječnik.... NEKA SE NAPOKON ČUJE I MOJA RIJEČ!!!

Hoću li mi ovaj posao oduzimati puno vremena?

Školsko novinarstvo treba njegovati veliki broj učenika, a dovoljno bi bilo da svaki učenik napiše barem jedan članak u tjednu i zamislite koliko ćemo obogatiti našu internetsku stranicu. Dogovorom možemo odrediti tko će pisati o određenom događaju ili temi, a važno je da svatko slobodno iznese svoju naklonost prema nekim temama. Opušteno, s određenom dozom humora, a na način s kojim će zainteresirati sve čitatelje….

Planovi za budućnost?

Izradimo i školski časopis u kojem koji će u budućnosti biti omiljeno štivo svih učenika i nastavnika. Časopis će biti zanimljiv, zabavan, ali i poučan.

KRENIMO! Dođite u utorak (8. siječnja) u 11 sati ispred zbornice!