Izvannastavni angažman nastavnika Antuna Dokoze
Autor: Administrator , 14. 12. 2012.

Nastavnika Dokozu svi znamo po Newtonovim zakonima, istosmjernoj struji, sili teži i ostalim znanjima iz fizike, ali njegove aktivnosti nisu vezane samo za školu, nego i kroz rad u Zajednici prognanih Hrvata iz Srijema, Bačke i Banata.

Dunav. Vinorodni je to kraj na području naše zemlje, ali i onog područja Srbije u kojem žive Hrvati. Nastavnikovo srce kuca dvostrukim otkucajima – jednim u požeškom kraju (u kojem živi i radi), a drugim u sjećanjima na rodni kraj – Srijem. Nemilosrdna je bila sudbina Hrvata koji su se početkom i tijekom ratnih 90-ih godina preselili u Hrvatsku. Puno ih se naselilo u kutjevački kraj, posebno u selo Kulu, a budući da su vezani za rad na zemlji, u „novoj domovini“ nastavili su svoje plemenite zemljoradničke navike.

„Zajednica protjeranih Hrvata iz Srijema, Bačke i Banata“ (sve su to krajevi u Srbiji u kojima žive Hrvati i Šokci)  udruga je koja okuplja doseljene Hrvate kako bi i dalje čuvali svoj nacionalni identitet, kulturno nasljeđe, govor svoga kraja, a posebno kako bi kroz druženje ostali vjerni svojim običajima. Osnovana je 28. prosinca 1991.

Njen je član i nastavnik Dokoza koji je rođen u selu Golubinci. Svoju nastavničku karijeru počeo je u Iloku gdje je radio od 1978. do 1986. radio je u Iloku, vratio se zatim u rodno mjestu predavajući fiziku u Osnovnoj školi Nikola Tesla a od 1992. godine stanovnik je naše Požege. Radio je u Učeničkom domu u Požegi, u školi u Velikoj, a svoje bogato znanje prenosi sada našim Kanižlićevcima. Svojim članstvom u navedenoj Zajednici nastavnik sudjeluje u očuvanju običaja, a drugim članovima svake godine sudjeluje na manifestaciji Dan Srijemaca – centralnom skupu svih Srijemaca. Svake godine održava se u drugom gradu, a 25. studenog  2012. godine grad – domaćin bio je Požega. Obilježavanje je počelo svetom misi u Kuli, u crkvi sv. Petra i Pavla, podignutoj donacijama mještana i gosp. Ante Plivelića. Uslijedila je 12. izborna skupština, održana u požeškoj kazališnoj dvorani, za predsjednika izabran je novi –stari predsjednik Mato Jurić, a nastavnik Dokoza član je Glavnog odbora Zajednice. Važno je napomenuti da je počasni član požeški gradonačelnik Zdravko Ronko koji je članove službeno primio u svoj ured, ali i ostao na prigodnom druženju. Pokroviteljstvo je preuzeo predsjednik Hrvatskog sabor, a gradonačelnik Ronko preuzeo je ulogu predsjednikova izaslanika.

Spomenimo jedan običaj – svinjokolja - vrlo bliska nama Slavoncima. Po riječima nastavnika Dokoze, za Srijemce to nije samo posao priskrbljivanja hrane, nego običaj u kojem se ljudi skupljanju kako bi, osim posla, posvetili se druženju, zabavi i razmijeni pozitivnih vibracija. Važno je napomenuti da stanovnici svakog srijemskog sela imaju svoju udrugu kroz koju obilježavaju dan nebeskog zaštitnika.

Puno je toga za nabrojiti kada pogledamo rad Zajednice koje je nastavnik Dokoza član – organiziranje hodočašća, sudjelovanje udrugâ (koje su pri Zajednici)  u Olimpijadi starih sportova u Brođancima, razne umjetničke trbine, u Beču je održana tribina o manjinama i identitetu, sudjelovanje na folklornim manifestacijama, koncerti tamburaške glazbe…

Važno je napomenuti da je nastavnik Dokoza i predsjednik Školskog odbora u našoj školi pa se nadamo da će još puno godina, uz posao nastavnika fizike, dobro obavljati i ovu dužnost. Nadamo se da će tradicija Hrvata u Srbiji biti više prepoznata te da ćemo učenjem o njihovoj povijesti biti bogatiji u znanju o svom narodu.

Mario Trupinić, prof.