Sjećanje na Vukovar kroz prozor povijesti i svjedočanstva vukovarskih branitelja
Autor: Administrator , 20. 11. 2012.

Korelacijom likovne kulture, hrvatskoga jezika, stranih jezika (engleskoga i njemačkoga), povijesti i informatike učenici naše škole obilježili su sjećanje na pad Vukovara.

Tri su mjeseca prošla, 18. je studeni 1991., hrvatski branitelji ostaju bez dostatnog oružja za obranu grada, 90 posto zgrada je srušeno, mještani izlaze iz podruma nakon 56 dana bez struje i kroz tužnu kolonu napuštaju grad. Njihove suze ni ne slute da će doći nove jer veliki broj bolesnika, stanovnika i branitelja bit će odveden u nepoznatom smjeru. Ublaženim riječima – „dogodila“ se sramotna Ovčara, masovna grobnica, a nad gradom jedini je ponos imao samo vodotoranj.  Tih se dana sjetila cijela Hrvatska, a jučerašnjim danom (19.11) Vukovara su se sjetili i Kanižlićevci, održavši završni dan projekta koji je počeo 12. studenoga.

Tjedan iz nas obilježen je ispisivanja poruka mira i zahvalnosti koje su izložene u hodniku škole. U hodniku su i glinene vučendolske golubice izrađene na satu likovnoga.

Prilikom otvaranja jučerašnjeg programa u školskoj knjižnici,  ravnateljica Marija Samardžija podsjetila je na ljubav prema domovini, citirajući jednog diplomata koji je na pitanje o razlogu nastanka rata dobio odgovor kako je ova zemlja toliko lijepa i kao takva cilj neprijateljskih napada. Srdačan gost bio je i požeški gradonačelnik Zdravko Ronko rekavši da se žrtve nikada ne smiju zaboraviti, a ovakva obilježavanja dužnost su svima nama kojima je Vukovar u srcu.

Uslijedilo je izlaganje pod nazivom Domovinski rat, učiteljice povijesti Klaudije Gašpar kroz koje je rastumačeno koji povijesni razlozi povodom kojih se dogodio rat i u kakvom se vojnom i moralnom stanju Hrvatska našla na svojim počecima. Učenici i svi prisutni čuli su i podatke s kojima su mogli zamisliti stravičnu sliku tih vukovarskih dana – kroz izlaganje Nevene Radović, učiteljice povijesti.

„Jean ili miris smrti“ knjiga je Nevenke Nekić o poginulom Francuzu koji je, kao i petsto drugih stranih državljana,  branio domovinu. O ovoj požrtvovnosti čulo se kroz osvrt knjižničarke Vlaste Pačić.

Hrvatski branitelj Ivica Blažević prigodno je gostovao u našoj školi, a svojom pričom o odlasku u obrambeni rat i mislima koje su mučile branitelje u trenutku kada je sekunda odlučivala o životu i smrti naveo je učenike na postavljanje pitanja o razlozima pada Vukovara te o promatranju smrti od koje se treba spasiti.

Važnost u obrani Slavonije imala je i 123. brigada (požeška) koja je u suradnji s novogradiškom 121. brigadom sudjelovala u obrani zapadnog dijela Slavonije. Padom spomenutom teritorija Slavonija bi bila zatvoreni obruč u rukama srpskih osvajača.  Na zanimljiv način ove detalje ispričao je Mario Kalan,  predstavnik 123. brigade.

Literarni karakter jučerašnji je dan dobio recitiranjem pjesme Lore Grgurić iz 8. c koja je na motiv „zapamtite vukovar“ napisala dirljive stihove.

Svojim prisustvom određeni broj učenika  7. i 8. razreda dobio je zadatak drugim učenicima prenijeti sve ono što su jučer čuli.

Osim požeškog gradonačelnika završni dio projekta svojim je dolaskom pozdravio i katedralni župnik vlč. Ivica Žuljević.

Na samom kraju, važno je spomenuti i učitelje koji su svojim usmjeravanjima osmislili i potpomogli projekt: ravnateljica Marija Samardžija, pedagogica Jadranka Pok, knjižničarka Vlasta Pačić  te učitelji Klaudija Gašpar, Renata Marinić, Martinija Prgomet, Robert Kresina, Slavica Jelić, Gordana Opić, Mirjana Bajić, Valentina Čurčić, Biljana Marković, Vladimir Kamenčak, Jasminka Hajpek, Dunja Šaro – Vojvodić, Zora Stanković, Irena Topalušić, Luja Dujmović i Mario Trupinić

Mario Trupinić, nastavnik hrvatskog jezika