Promocija knjige "Daruj" i otvorenje Infocentra Marijini obroci
Autor: Valentina Čurčić, 5. 12. 2021.

Kada darujemo potrebite, nismo samo učinili dobro onome kome smo darovali. I mi darovatelji dobili smo u tom procesu također dar: dar ljubavi, zahvalnosti, sreće koji nas ispunjava i ujedno čini i nas sretnima. Ovim bi se riječima mogla sažeti i opisati knjiga „Daruj“ osnivača Marijinih obroka Magnusa McFarlaine-Barrowa koja je 3. prosinca 2021. predstavljena u prostoru Gradske knjižnice Požega.

Naša je Škola u suradnji s Gradskom knjižnicom organizirala ovaj događaj. Kako već punih 9 godina provodimo projekt „Gladnoj djeci za školski obrok“ u suradnji s Udrugom Marijini obroci Hrvatska, bila je ovo prigoda, upravo u prosincu – mjesecu darivanja, predstaviti drugu po redu knjigu osnivača Marijinih obroka te podsjetiti naše sugrađane zašto je vrijedno darivati one koji su najslabiji i najosjetljiviji na siromaštvo i neimaštinu, djecu.

U predstavljanju knjige sudjelovale su gošće Đurđica Lucić, koordinatorica projekata za Marijine obroke u Slavoniji, Katarina Zarinkijević, volonterka iz Zagreba te Bruna Bošković, pjevačica, pod moderiranjem voditeljice Dijane Klarić. Na samom početku promocije posjetitelji su pogledali kratak promotivni film o Marijinim obrocima, nakon čega se prisutnima obratio dogradonačelnik gosp. Borislav Miličević. Istaknuo je da je vrijednost ovog projekta ne samo u uspješnom prikupljanju donacija, već i u onome što je mnogo vrjednije: u razvijanju djece u empatične, socijalno osjetljive, humane ljude koji od malena uče važnost darivanja, dijeljenja i pomaganja. Sama promocija protekla je u ugodnom i opuštenom razgovoru tijekom kojega su prisutni mogli čuti iskustva gđice Lucić iz vremena volontiranja u Africi te razloge zbog kojih zdušno i neumorno djeluje na prikupljanju donacija za djecu diljem svijeta kojoj je Marijin obrok jedini obrok u danu. Gđica Zarinkijević, koja se spominje u knjizi, podijelila je svoje iskustvo kada je kao malena morala s roditeljima izbjeći iz ratom razorenog Vukovara te kako je  i sama bila ovisna o pomoći i darivanju drugih. Nekoliko upečatljivih ulomaka iz knjige pročitala je Bruna Bošković, požeška pjevačica koja je sudjelovala u kampanji i online promociji knjige s ostalim poznatim osobama iz javnog života. Poseban su naglasak naše gošće stavile na činjenicu da je cjelokupan uspjeh Marijinih obroka velik zahvaljujući mnogobrojnim volonterima diljem svijeta i nizu malih dobročinstava koje čine njegovi podupiratelji. Voditeljica školskog projekta Valentina Čurčić upoznala je prisutne s rastom i razvojem projekta zahvaljujući kojemu je Škola postala stalni donator školske kuhinje u Liberiji te od 2017. godine osigurava obrok za oko 200 djece koja se tamo školuju. Volonterka i voditeljica Infocentra Marijinih obroka vjeroučiteljica Ana Marija Biršić Glibo na samom se kraju susreta zahvalila svima prisutnima na podršci i suradnji te pozvala na svečano otvorenje Infocentra u prostoru škole. Cjelokupnu priču zaokružili su  Tea Mihalj i Dinko Maslač, učenici Glazbene škole, koji su pod vodstvom prof. Katarine Marić izveli pjesmu „Mana“.

Drugi se dio programa odvijao u OŠ Antuna Kanižlića gdje je službeno otvoren Infocentar Marijinih obroka smješten u prostoru školske knjižnice. Vrpcu su svečano odvezali Hana Novak, bivša učenica Škole i volonterka Marijinih obroka, i Luka Glibo, sadašnji učenik i volonter, nakon čega je prostor blagoslovio velečasni Josip Krpeljević. Svima se prisutnima obratila gđa Renata Planinić, naša gošća iz Zagreba, članica glavnog odbora Marijinih obroka i jedna od suosnivačica Udruge Marijini obroci Hrvatska. Gđa Planinić zahvalila je svima na nesebičnom trudu, radu i darivanju. Izvijestila je prisutne o uspješnosti djelovanja Marijinih obroka u Požegi: naime, prema broju stanovnika, Požega je 3. grad u Hrvatskoj po prikupljenim donacijama. Vrlo je to značajan podatak s obzirom na to da je Požega manji grad, a našao se u vrhu s gradovima poput Zagreba i Splita.

Na kraju ove večeri i svih riječi pohvala i podrške mogli smo zaključiti: ne govori o nama kakav smo čovjek imovinsko stanje, titule jer sve to ljudi brzo zaborave. Ali ima jedna stvar koju ne zaborave nikada. Ne zaborave onu sitnicu koja se pojavila u njihovim srcima kada smo im pružili ruku nade, kada smo im izmamili osmijeh na lice u trenutku kada se sve činilo bezizlaznim. Mala djela ljubavi - to je ono što mijenja svijet i čini ga boljim mjestom za život.