Nagrađeni najuspješniji učenici na Zmajadi
Autor: Valentina Čurčić, 23. 11. 2021.

U uredu Ravnateljice danas je održan prijem za najuspješnije učenike Petra Stanića i  Brunu Brekala  koji su se u rujnu natjecali na manifestaciji Zmajadi: Bruno je osvojio drugo, a Petar treće mjesto u puštanju zmajeva. Ovo se natjecanje održava već treću godinu za redom u organizaciji Aero kluba Zlatna dolina uz potporu Zajednice tehničke kulture grada Požege i Požeško-slavonske župnije.

Učenici su iznijeli svoje dojmove s natjecanja i objasnili svoje uspješne načine puštanja zmaja.

Petar:

-Na zmajadu sam išao prvenstveno zato što su mi tamo bili i prijatelji. Kada sam došao na zmajadu, tata mi je rekao da se idem natjecati. On me je potaknuo i podržao i bez njega se sam ne bih usudio prijaviti. Bio sam nestrpljiv jer nikada do tada nisam puštao zmaja. I uspio sam od prvi put uspješno ga pustiti. Prijatelji su mi pričali kako da puštam zmaja: da ga držim čvrsto, ne puštam, hodam unatrag i da čekam vjetar. Ja sam to njihovo malo izmijenio. Pustio sam ga da ide više gore, preko glave, što mi je donijelo bolje bodove. Kada je došao moj red, pustio sam zmaja i hodao unatrag. Bio je i dobar vjetar, a sa strane su mi govorili da samo tako nastavim pa sam ih poslušao. Tako sam zaradio bolje bodove od prijatelja.

Bruno:

-Bilo je zabavno i zanimljivo puštati zmaja. Nikada do tada nisam imao priliku puštati zmaja. Kada je počeo vjetar i kada sam pustio zmaja, samo sam razmišljao o tome kako napraviti kanter balans: ja u jednu stranu, zmaj u drugu da ne bi pao. Nisam baš slušao savjete koje su mi govorili instruktori sa strane, nego sam slijedio svoj instinkt.  Inače volim Tehničku kulturu. Volim izrađivati predmete i raditi rukama, različitim materijalima.

Petar:

-I ja volim Tehničku kulturu. Dobro mi ide, a najviše volim praktične radove. Teoriju malo manje, ali znam da mi netko mora objasniti neke stvari da bih onda mogao dobro napraviti ono što želim.

G. Đuka Pelcl  je teoretski  učenicima objasnio što je važno u načinu letenja zmaja:

-Puno je čimbenika za uspješno puštanje zmaja. Bilo bi dobro kada bi se prije ovakvih događanja održale radionice zmajarstva jer bi tada rezultati sigurno bili daleko bolji. Aerodinamika je specifična i potrebno je poznavati uzgon vjetra, sve tehničke stvari da bi rezultat bio bolji. Zmaj da bi letio, nije dovoljan dobar vjetar, već je važna i tehnika uzgona zmaja. Bilo bi lijepo kada bi se odjednom u zraku vidjelo 50 – 60 zmajeva, a za to je potrebna edukacija o aerodinamici.

Istaknuo je i važnost mladih volontera koji su na manifestaciji odrađivali veliki posao, bili podrška i usmjeravali natjecatelje. Bez njih sama provedba ovog događaja ne bi bila niti približno uspješna. Znanja i iskustva učenici i mladi stječu u kampovima na Prviću i u Kraljevici koje svake godine organizira Zajednica tehničke kulture, a koji redovito pohađaju i učenici naše Škole.

Predsjednik ZTK Đuka Pelcl uručio je učenicima nagrade za koje vjeruje da će im koristiti u njihovom kreativnom radu. Riječ je o lemilici i kompasu, predmetima koje će svakako moći iskoristiti u svom radu i učenju. Također je pozvao učenike da posjete radionice u prostoru ZTK kako bi vidjeli što se tamo radi te se i priključili. U okviru planiranog Božićnog sajma u našoj Školi ZTK organizirat će razne radionice za naše učenike, a rezultati rada izložit će na štandu.

Ovom prilikom, Ravnateljica je naglasila da će im Škola uvijek pružiti pomoć i izići u susret te im zaželjela puno uspjeha u budućim natjecanjima.