Intervju: Glumiti je bio izazov
Autor: Valentina Čurčić, 3. 1. 2019.

Posljednji nastavni tjedan prije zimskih praznika ravnateljica naše Škole gđa Marija Samardžija primila je učenice 8.c razreda Ivanu Majstorović, Lanu Martić i Martinu Rosani kako bi ih pohvalila za izniman trud uložen u igrokaz o Dragutinu Lermanu povodom Dana škole, a koji su pripremale s  nastavnicom Povijesti Vesnom Stanković.

Ravnateljica im je postavila nekoliko pitanja, a one su s osmijehom na licu odgovarale nadopunjujući jedna drugu.

Odakle vam ideja za igrokaz?

- Nastavnica Povijesti nas je pitala želi li netko sudjelovati u igrokazu koji ćemo u Gradskom kazalištu izvesti povodom Dana škole. Nas tri odmah smo se javile i počele s dogovorima.

Zašto ste se odlučile baš za lermana?

- Za njega smo se odlučile jer nam je nastavnica rekla da mora biti netko od poznatih Požežana ili Požežanki. Budući da smo prošle godine na nastavi učili o njemu, njega smo se prvoga sjetile i tako je donesena odluka.

Jeste li imale teškoća pri izradi plana?

- Nismo. Nas tri smo se okupile i same napisale tekst u vrlo kratkom roku. Nastavnica je rekla da mora trajati do 3 minute pa smo se orijentirale samo na najvažnije i najzanimljivije dijelove njegovog života i pokušale ga prezentirati na što zanimljiviji način.

Kako ste se pripremale za nastup?

- Nakon što smo napisale tekst, malo ga ispravile i bile zadovoljne njime, započele smo s probama. Nastavnica nam je dala savjete kako da se ponašamo, kako da govorimo i slično. Naučile smo svaka svoj tekst i vrlo brzo sve svladale. Samo nam je bilo bitno da budemo što prirodnije i da ne recitiramo.

Jeste li imale tremu?

- Jesmo. Trema je bila pozitivna i jedva samo čekale da izađemo na pozornicu i pokažemo što smo pripremile.

Jeste li zadovoljne nastupom?

- Nismo u potpunosti jer smo od treme jedan dio teksta preskočile, ali to nije primijetio nitko osim nas i nastavnice. Budući da nemamo iskustva u ovome, izvele smo to jako dobro i to nam je dobra škola za buduće nastupe.

Kako ste se osjećale na pozornici u kazalištu?

-Bile smo jako uzbuđene. Nismo vidjele nikoga u publici jer su svjetla bila usmjerena prema nama i zbog toga nam je bilo lakše.

Kako vam u budućnosti može pomoći ovaj rad i nastup?

- Ojačale smo samopouzdanje i naučile raditi u timu, naučile se ponašati na pozornici i iza nje i vidjele da posao glumaca nije nimalo lak.

Ravnateljica je učenicama još jednom čestitala na izvrsnom radu, na volji koju su uložile i zaželjela da ostanu tako vrijedne i nastave raditi za sebe i za Školu.