Dječje radijsko stvaralaštvo na Radiju Vallis Aurea
Autor: Unknown , 3. 5. 2018.

Medijska skupina je izvannastavna aktivnost u našoj Školi koja osim fotografskog i video izraza nudi učenicima mogućnost izražavanja i u radijskom izrazu. Njihova prva radioigra To nisam ja, nastala prema romanu Maje Brajko-Livaković Kad pobijedi ljubav, bila je predložena za Državnu smotru Lidrano 2018. Tim povodom gostovali smo u radijskoj emisiji Školsko zvono na Radiju Vallis Aurea.

Darian Begović, Doris Malvić, Lucija Došen i Mia Puljić, zajedno s mentoricom Marijom Mrkojević, razgovarali su o procesu nastajanja radioigre i općenito o dječjem radijskom stvaralaštvu.

Radio je danas, osobito u kontekstu djece i mladih, važan medij. Uz roditelje i obrazovni sustav mediji su ti koji doprinose odrastanju djece i mladih u aktivne sudionike našeg društva. Putem radijskog signala možemo na zabavan i inovativan način promovirati pozitivne modele ponašanja. Upravo je ta činjenica i bila motiv da se jedan lektirni naslov prilagodi za izvođenje putem radija. Naši učenici uče snimati i slušati radijske uratke s naglaskom na radiofonska sredstva, tj. glazbu i zvuk. Ono što se uči na redovnoj nastavi, ostvaruje se na izvannastavnim aktivnostima.

Vježbe:

Urednica dramske emisije Radioigra za djecu i mlade na HRT-u Nives Madunić napisala je osvrt na radioigru To nisam ja:

„U radioigri ste pokazali zavidno znanje iz radiofonije. Radioigra je zanimljiva, ima više prostora koji svaki na svoj način dočaravaju dio radnje i koji su korišteni i u emotivne i u razvojne svrhe. Sve ima dobar ritam, jasno je i pregledno. Glumci su dobri i uvjerljivi, znate se igrati prostorima i zvukovima, glazbom i efektima.“

Mišljenje ove cijenjene dramaturginje puno nam znači i unatoč činjenici da nismo pozvani na državnu smotru, znamo da smo na jako dobro putu. Osim toga, na državnu smotru poziva se samo jedna radioigra iz cijele Hrvatske, stoga je izuzetno teško uopće biti pozvan. Dogovoreno je da gospođa Madunić početkom sljedeće školske godine dođe sa svojim timom i u našoj Školi održi radionicu o procesu nastanka radioigre.

Našu radioigru možete poslušati u petak, 4. travnja, u 16:00 sati na Radiju Vallis Aurea u sklopu emisije Školsko zvono.

U studiju:

U nastanku radioigre sudjelovali su:

GLUMCI - Mia Puljić, Doris Malvić, Darian Begović, Lucija Došen, Edi Modrušić;

SNIMATELJI TONA - Ana Aušprung, Ema Ester;