Hodnja putevima tehnike po Požeškoj gori
Autor: Valentina Čurčić, 5. 4. 2018.

U okviru programske aktivnosti Proljetna škola Hrvatskog saveza CB radioklubova, koja se ovoga tjedna održava u Zajednici tehničke kulture Grada Požege, u srijedu 4. travnja održana je jednodnevna terenska nastava orijentacije i komunikacije Hodnja putevima tehnike po Požeškoj gori na kojoj su sudjelovali i učenici naše Škole.

Uz profesionalnog vodiča te naše učitelje Igora Soldića i Nevena Markovića, naši su hrabri šestaši Mia Raguž, Klara Filić, Rea Satinović, David Abramović, Antonio Pivac, Leon Dokša, Borna Kormanjec, Antonio Devčić, Dorijan Čevapović i sedmaš Branimir Banko krenuli na put dug 17 kilometara. Naoružani kartama, kompasima i CB radiostanicama te jednim poprilično teškim ruksakom krenuli su od Trga sv. Terezije Avilske prema Seocima. Da put nije lak, saznali su odmah na početku jer su morali savladati veliki uspon od ulice Jagodnjak do Seoca. Nakon uspješno savladanog uspona pješačili su do prve kontrolne točke na Vasinim Lazama. Tamo su ih dočekali sokovi te su imali priliku malo se odmoriti. Nakon predaha trebalo je opet krenuti put Požeške gore, proći Viškovački grad te se na kraju spustiti prema pleterničkim vinogradima i doći do konačnog cilja - Osnovne škole fra Kaje Adžića u Pleternici. Ondje ih je dočekao ukusan grah s kobasicama. Nakon okrepe imali su priliku vidjeti kratku vježbu koju su pripremili članovi CB radiokluba “Sokol”, među kojima je i naša osmašica Đurđica Pelc. Također su vidjeli kako se podiže antenski stup i postavlja šator, i to sve u sedam minuta! Na ovom su primjeru još jednom mogli vidjeti kako se timskim radom može postići puno u malo vremena. Hodajući Požeškom gorom također su imali priliku naučiti kako se pravilno koriste kompas, karta i CB radiostanica, poznatija kao walkie-talkie. Stečeno znanje morali su i pokazati: u slučaju nailaska na divlje odlagalište otpada, morali su ga evidentirati na karti kako bi se o istome obavijestile nadležne institucije.

Iako su svi naši učenici sudionici ove terenske nastave odradili lavovski posao, jedan se učenik ipak posebno istaknuo svojim interesom za orijentaciju i komunikaciju. Antonio Pivac iz 6.b razreda je, uz još petero učenika ostalih požeških škola, osvojio besplatno godišnje članstvo u Hrvatskom planinarskom društvu “Gojzerica” iz Požege.

Igor Soldić, nastavnik Informatike