Natjecanja su priprema za daljnje školovanje
Autor: Valentina Čurčić, 8. 4. 2017.

Antonija Matraković učenica je 8. razreda, godinama izvrsna kako u hrvatskom jeziku, tako i u ostalim predmetima. Na prošlogodišnjem državnom natjecanju iz povijesti Antonija je ostvarila 4. mjesto, a na županijskoj razini najbolji rezultat u cijeloj Hrvatskoj.  Jedna je od najuspješnijih učenica, izvrstan primjer drugima kako se redovitim radom mogu postići vrhunski rezultati. Antonija je i ove školske godine predstavljala našu Školu na nekoliko županijskih natjecanja na kojima je ostvarila odlične rezultate. To je bio povod da porazgovaramo s Antonijom o njezinim dojmovima s natjecanja.

Prošle si godine ostvarila izvrstan plasman na državnom natjecanju iz povijesti. Osvojila si 4. Mjesto, samo jedan bod te dijelio od 3. Mjesta. Na županijskom si ostvarila najbolji rezultat u cijeloj Hrvatskoj. Koliko si se vremenski pripremala za ta natjecanja iz povijesti, a koliko za natjecanja iz hrvatskog jezika i fizike, što je bilo najzahtjevnije?

- U povijesti ima puno činjenica i detalja koje treba upamtiti, dok u hrvatskom i fizici ima logike.

Budući da si sudjelovala na županijskom i državnom natjecanju  iz drugog predmeta, što te to privlači u hrvatskom jeziku u odnosu na druge predmete?

- Sve mi je zanimljivo i uvijek se volim okušati u svemu kako bih vidjela kako mi ide.

Bi li ti sad bilo lakše da opet ideš na državno natjecanje?

- Da, naravno. Već posjedujem to iskustvo pa vjerujem da bi mi sada bilo lakše i bila bih opuštenija.

Koje ti je, od svih najtecanja, najdraže?

- Ne bih mogla izdvojiti nijedno jer mi je svako jednako drago.

Misliš li da bi bila još uspješnija da si odabrala samo jedan predmet iz kojeg bi išla na natjecanja?

- Dosad sam bila na tri županijska natjecanja i nije mi to bilo opterećenje. Mislim da bih možda bila uspješnija da sam išla na jedno, no meni je, osim samog uspjeha, bitno sudjelovati i iskusiti to. Jedini problem kod tih natjecanja bio je vremenski razmak među natjecanjima.

Zašto si odabrala odlazak na natjecanje baš iz hrvatskog jezika?

- Hrvatski jezik mi je zanimljiv, nije teško i zahtjevno i smatram da će mi sve što naučim pomoći u budućnosti.

Koji ti je dio u hrvatskom jeziku najteži?

- Čitanje lektira jer su teške i zahtjevne. U njima ne obraćam baš pozornost na detalje, dok u jeziku nije potrebno takvo detaljiziranje nego više logičko razmišljanje i zaključivanje.

Reci nam svoje dojmove sa županijskog natjecanja.

- Ispit nije bio tako težak, budući da sam očekivala da će biti puno teži. Konkurencija je bila jaka.

Koliko si se dugo i na koji način pripremala za županijsko natjecanje iz hrvatskog jezika?

- Pripremala sam se od početka školske godine pa do samog najtecanja. Uz to smo srijedom i petkom dodatno radili. Rješavali smo stare ispite i zadatke, kako kod kuće, tako i u školi. U svemu tome mi je jako pomogla mentorica koja me pripremala i usmjeravala.

Jesi li zadovoljna ishodom natjecanja?

- Jesam, iako uvijek može bolje. Na županijskom uvijek ostvarim bolji rezultat u odnosu na školsko natjecanje jer mi je koncentracija onda veća i rješavam zadatke s puno više truda.

Mentorice Biljana, jeste li vi zadovolji ishodima  Antonijinih natjecanja?

- Jesam, naravno. Ali isto tako smatram da se uvijek može bolje jer uza sav trud i rad ponekad je potrebno imati i malo sreće. Konkurencija je nekad jača, ali nekada i nije. I stanje učenika jako je bitno i kako se on osjeća na samom natjecanju.

Imaš li veću tremu na školskom ili županijskom natjecanju?

- Nemam tremu nikada, natjecanju uvijek pristupam bez treme.

Voliš li više književnost ili jezik?

- Jezik jer sam u tom području jača.

Koliko dnevno učiš i imaš li izvannastavnih aktivnosti?

- Učim jedan do dva sata, a izvannastavnih aktivnosti nemam, osim što sudjelujem u školskim projektima koliko je potrebno.

Vidiš li se u budućnosti kao profesorica hrvatskog jezika?

- Možda, nisam još točno odlučila jer me trenutno sve zanima i sve mi je jednako privlačno i zanimljivo.

Što bi poručila učenicima koji će sudjelovati na natjecanjima?

- Poručila bih im da se ne trebaju bojati natjecanja. Bitno je sudjelovati i pripremati se za natjecanje, budući da su pripreme prije samog natjecanja jako bitne.

Misliš li da će ti sva sudjelovanja na natjecanjima koristiti u budućnosti?

- Hoće, naravno. Sve je to jedno veliko iskustvo, ujedno i priprema za daljnje školovanje. Samo sudjelovanje je jako dobra podloga i priprema za srednjoškolsko obrazovanje jer se gradivo, koje sada učimo, u srednjoj školi samo još nadopunjuje.