preskoči na sadržaj

Osnovna škola Antuna Kanižlića Požega

Login

Facebook
 
 
Raspored zvonjenja

Sat

Od... do... Odmor
PRIJE PODNE
1. 08.00 - 08.45 5
2. 08.50 - 09.35 10
3. 09.45 - 10.30 15
4. 10.45 - 11.30 5
5. 11.35 - 12.20 5
6. 12.25 - 13.10  
POSLIJE PODNE
1. 13.30 - 14.15 10
2. 14.25 - 15.10 15
3. 15.25 - 16.10 5
4. 16.15 - 17.00 5
5. 17.05 - 17.50 5
6. 17.55 - 18.40  
Brojač posjeta
Ispis statistike od 24. 10. 2011.

Ukupno: 6177686
Ovaj mjesec: 1003
Ovaj tjedan: 193
Danas: 19

Za djecu i roditelje

Obrazovanje

Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Luka 7. na europskom natjecanju
Autor: Valentina Čurčić, 16. 11. 2016.

Luka Brus vratio se s europskog natjecanja u karateu na kojemu je dostojno predstavljao naš grad i našu državu. Osvojio je 7. mjesto što je izvrstan rezultat, ako uzmemo u obzir da su na ovakvim natjecanjima natjecatelji uglavnom državni prvaci, sportaši s jako puno iskustva iza sebe.


Porazgovarali smo s Lukom kako bismo čuli njegove dojmove i doživljaje iz Švicarske, s prvog velikog međunarodnog natjecanja u njegovoj karijeri.

Kako vam je bilo u Švicarskoj?

Bilo nam je lijepo, jedno predobro i preveliko iskustvo. Osvojio smo 7.mjesto u obje kategorije, u borbama i u katama, i time smo zadovoljni. Trenirali smo i pripremali se samo dva tjedna, a samo zadnji tjedan smo sigurno znali da ćemo uspjeti otići u Švicarsku. Veliki nam je problem jer nemamo dovoljno treninga budući da klub nema svoj prostor za treninge.

Kako usklađuješ sve svoje obveze, one školske i treninge?

Odradim sve za školu i onda idem na trening. Trening mi dođe kao ispušni ventil, za očistiti um, najbolji je za opustiti se. Najprije se opustimo, očistimo um, zagrijemo i tek onda počinje trening.

Što se natjecanja tiče, je li ono ispunilo tvoja očekivanja?

Da. Kada smo ušli u dvoranu bilo je prelijepo. Ljudi su navijali s tribina. Bilo je puno država: Mađarska, Austrija, Francuska, Belgija, Wels... Bilo je i natjecatelja iz Azerbajdžana koji su i svjetski prvaci. Veliko je to iskustvo, natjecatelji jako dobri, s velikim sportskim duhom koji i pobjedu i poraz prihvaćaju jednako i nema nikakve ljutnje. Uvijek smo dobili aplauz za sve što smo napravili tijekom natjecanja. Bila je prava navijačka atmosfera.

Je li bilo još predstavnika iz Hrvatske?

Ne, mi smo jedini predstavljali Hrvatsku.

Natjecao si se u katama, kojih ima četiri. Je li na natjecanju bila samo demonstracija ili i borbe?

Bila je i demonstracija i borbe, ali ja sam odradio samo dvije kate. Natjecao sam se u kategoriji 14 – 15 godina. Nažalost sam izgubio jer su dečki bili viši i jači od mene. Svaki novi krug se radi nova kata, nema ponavljanja, a suci određuju tko je bolje odradio demonstraciju. U borbama moramo imati potpunu opremu da se zaštitimo od ozljeda. Ovdje postoje i kazne, negativni bodovi. Ako su udarci prejaki, moguća je i diskvalifikacija. Zato borac treba imati jako dobru kontrolu.

Vidio si Švicarsku. Prošle školske godine iz Geografije ste učili o Švicarskoj. Koliko se tvoja predodžba Švicarske slaže s onim što si učio, jesi li očekivao više i koliko si uopće doživio Švicarsku kao zemlju?

Švicarsku smo prošli tijekom dana. Krajolik je stvarno lijep, vide se zeleni pašnjaci, pogled na Alpe kroz maglu, ima snijega na vrhu. Skijaška sezona im još nije počela, sad će oko Božića.

Je li ti znanje iz Geografije pomoglo da bolje razumiješ ono što vidiš oko sebe?

Naravno da je. Čim sam vidio visoke planine, znao sam da su to Alpe. Prelazili smo više puta preko Rajne. Bili smo u Schaffhausenu, poznatom turističkom mjestu u kojemu se nalaze slapovi Rajne.

Jesi doživio Švicarce, jesi li s kim pričao?

Nisam imao puno prilike jer je sve bilo na brzinu, uglavnom smo bili na natjecanju i pričali engleskim jezikom. Jako mi je puno pomoglo znanje stečeno na nastavi engleskoga. Jezici su stvarno jako važni i potrebni, pogotovo kada se ide u neku drugu zemlju, na natjecanja. Tek tada budeš zahvalan sam sebi što si učio i nastavnici što te učila. Grad u kojemu smo mi bili je uz samu granicu s Njemačkom, tako da sam dosta razumio što pričaju budući da idem i na nastavu njemačkog jezika.

Kakve su vaše moralne obveze? Na primjer, da te sada netko na ulici napadne, a ti si jako dobar karataš, što bi napravio?

Najbitnije je izbjeći sukob. Ako ima prostora za bijeg, treba pobjeći, nema potrebe za tučom, ali ako vidite da vas napadač želi ozlijediti, a vi nemate kuda pobjeći, onda se trebate obraniti i opet pobjeći. Samoobrana je dozvoljena, ali ako se ode dalje, onda to više nije karate. Napadača treba samo onesposobiti, ne i ozlijediti. Ono što mi na treninzima učimo kada radimo tehnike samoobrane je da karate smijemo korisiti samo u slučaju samoobrane, nikako napada. Jer karate znači prazna šaka, samoobrana. Svaki nepotrebni napad se smatra lošim. Ima tehnika u karateu koje spadaju u borilačke vještine pa mogu biti i opasne po život. Sportski karate podrazumijeva kontrolu, dobar sportski i  natjecateljski duh i i to je karate: poštovanje uz demonstraciju tehnika i vještina koje smo stekli na treninzima.

Koliko treba trenirati da bi bio uspješan karataš?

Sad bih trebao trenirati barem 4 puta tjedno po sat i pol vremena da bi se moglo nešto odraditi jer trening obuhvaća i zagrijavanje, rastezanje, vježbe snage pa tek onda vježbanje tehnika. Kod kuće vježbam svaki dan, uglavnom vježbe snage i rastezanje kako bih ostao u kondiciji, a onda na treningu s trenerom ispravljam ono što nije dobro.

Akcijom „Palačinkom do Švicarske“ mi smo htjeli tebi tebi pomoći, ali i popularizirati karate kao sport. Jesi li primijetio da se nakon svega kod tvojih prijatelja pojačao interes za ovaj sport?

Svakako, ne samo kod prijatelja, sad se svi malo više raspituju o karateu i o tom natjecanju. Što reći nego hvala svima još jednom, vama koji ste nam velikim dijelom omogućili da odemo na ovo natjecanje i svim Požežanima koji su se odazvali akciji. Nakon ovoga natjecanja za sljedeću godinu imamo planove otići u Francusku i ući u Europsku Wado kai federaciju. Ovim natjecanjem smo proširili svoje obzore i ojačali svoj sportski put. Meni je pogotovo ovo jako puno značilo za daljnji napredak i karijeru.

Ti si bio naš ambasador, izaslanik Hrvatske i Požege.

Da, i jako sam ponosan na to. Treba samo ustrajati u radu. Nema veze što mi nemamo savršene uvjete, mi i dalje treniramo i trudimo se promovirati svoj grad, svoj klub. Ima puno talenata u našem klubu i nadamo se da će nas na ovakva natjecanja u budućnosti ići više.

fotografije: Zdenko Oroz





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju