Županijsko natjecanje iz informatike
Autor: Valentina Čurčić, 8. 3. 2016.

Na Županijskom natjecanju iz informatike održanom 12. veljače 2016. na Tehničkoj školi u Požegi našu su Školu predstavljali učenici od 5. do 8. razreda.

Naši su učenici uspješno sudjelovali na ovom natjecanju osvojivši prva mjesta u svojim kategorijama.

Danas su se učenici i njihovi mentori, nastavnici informatike Igor Soldić i Martinija Prgomet, družili i popričali s ravnateljicom Škole gđom Marijom Samardžijom. Ravnateljica im je čestitala na ostvarenim rezultatima i zahvalila što svojim radom i uspjesima promiču ugled i ime Škole. Na samom početku napomenula je kako je za ovakav izniman uspjeh, osim rada s nastavnicima, u prvom redu zaslužna njihova želja za znanjem te ustrajnost u pronalaženju rješenja za ponekad naizgled nerješive zadatke.

Nina Pavić i Petar Gavrić, učenici 5.a razreda, podijelili su 1. mjesto u kategoriji Logo za 5. razrede. Oboje su prvi puta na županijskom natjecanju i njihova su iskustva pozitivna.

- Bilo je dosta teško, ali riješio sam neke zadatke koliko sam znao. Više nas je podijelilo prvo mjesto. Najteži su mi bili zadatci, a atmosfera na natjecanju mi nije bila toliko bitna. Nisam bio opterećen time da moram biti jako dobar, radio sam najbolje koliko sam znao. - rekao je Petar, a takav njegov stav pohvalila je ravnateljica jer je na natjecanju važno biti smiren, neopterećen kako bismo dali najbolje od sebe.

- I meni su zadatci bili najteži, ali riješila sam ih i predala test. Zadovoljna sam sobom i postignutim rezultatom. - složila se s Petrom Nina.

Učenik 7.b razreda David Matijanić natjecao se u dvije kategorije: Logo za 7. razrede u kojoj je osvojio 1. mjesto i Osnove informatike u kojoj je osvojio 3. mjesto.

- Bilo je teško, ali zabavno. Bio sam malo uplašen, ali ipak sam riješio test. U rješavanju pojedinih zadataka sam morao dosta razmišljati. Strah i trema me nisu zakočili u rješavanju testova pa sam osvojio u jednoj kategoriji 1. mjesto, a u drugoj 3. mjesto.

Anđelko Prskalo iz 7.c razreda u kategoriji Osnove informatike osvojio je 2. mjesto.

- Imao sam malu tremu jer nisam često išao na natjecanja. Osim osnova informatike, u kojima sam se natjecao, imam dosta znanja i o drugim područjima informatike. Samostalno istražujem i učim kod kuće kako bih saznao dodatne informacije koje me zanimaju o informatici.

Andrej Antonić iz 8.b razreda u Osnovama informatike osvojio je 1. mjesto.

-Volim informatiku jer mi je zanimljiva. Sad se sve vrti oko informatike, ona je alat koji nam pomaže da dođemo do određenih informacija. Zanima me programiranje, želio bih se baviti informatikom u životu. Možda ću biti i profesor informatike, ali to ću još vidjeti.

Egon Hajpek, učenik 6.d razreda, u kategoriji Logo za 6. razrede osvojio je 1. mjesto.

- Ja sam prvo bio drugi, ali nakon službenih rezultata koji su stigli iz Zagreba i nakon što su mi priznali jedan zadatak koji je nosio dosta bodova, ipak sam osvojio prvo mjesto. Meni je odmah bilo čudno što mi nisu priznali zadatak, ali nakon provjere u Zagrebu, ipak je sve ispalo dobro.

Učenik 8.d razreda Jura Starčević u kategoriji Algoritmi za 8. razrede osvojio je 2. mjesto.

- Mogao sam puno bolje što se tiče programiranja. Prvo mi uopće nisu priznali bodove za nekoliko zadataka, a meni je sve radilo kod kuće u programu na kojemu sam vježbao za natjecanje. Onda sam slao prigovor, priznali su mi dio bodova pa sam osvojio 2. mjesto. Moj tata je informatičar i to mi dosta pomaže. Osmi sam razred, želja mi je sada upisati Matematičku gimnaziju, a zatim studirati informatiku, programiranje. Volim i matematiku, ali informatika mi je na prvom mjestu. Ja sam sada jedini koji je iz škole išao na programiranje, ali se nadam da će u budućnosti biti više učenika koji će se baviti ovim područjem informatike.

Nastavnici mentori također su izrazili svoje zadovoljstvo postignutim rezultatima te učenicima podijelili zaslužena priznanja.

Čestitamo učenicima na postignutim rezultatima i želimo im puno ovakvih uspjeha na budućim natjecanjima.