preskoči na sadržaj

Osnovna škola Antuna Kanižlića Požega

Login

Facebook
 
 
Raspored zvonjenja

Sat

Od... do... Odmor
PRIJE PODNE
1. 08.00 - 08.45 5
2. 08.50 - 09.35 10
3. 09.45 - 10.30 15
4. 10.45 - 11.30 5
5. 11.35 - 12.20 5
6. 12.25 - 13.10  
POSLIJE PODNE
1. 13.30 - 14.15 10
2. 14.25 - 15.10 15
3. 15.25 - 16.10 5
4. 16.15 - 17.00 5
5. 17.05 - 17.50 5
6. 17.55 - 18.40  
Brojač posjeta
Ispis statistike od 24. 10. 2011.

Ukupno: 6177681
Ovaj mjesec: 998
Ovaj tjedan: 188
Danas: 14

Za djecu i roditelje

Obrazovanje

Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Neke od zdravih navika za cijelu obitelj koje valja usvojiti
Autor: Administrator , 12. 7. 2013.

Neke od zdravih navika za cijelu obitelj koje valja usvojiti 1. dioZa usvajanje dobrih navika nikada nije kasno, složni su stručnjaci. Važno je samo imati dobru volju i motivaciju, i to kod svih članova obitelji. Njihovim uvođenjem čuvamo obitelj,izgrađujemo povjerenje i sigurnost za generacije...


Moderan i (pre) brz način života često obitelj stoji zdravlja, a prije svega dječjeg usvajanja zdravih navika poput zajedničkih obroka, konzumiranje zdravih namirnica, tjelovježbe, socijalizacije...No, ako uvedete određena pravila, ustrajete na njihovom provođenju i odvojite neko vrijeme za sebe i svoje bližnje - rezultat ne može izostati. Upitali smo stručnjake odakle krenuti, kako uspjeti ostvariti sretnu obitelj, što svakako treba uvrstiti u prehranu obitelji te kako se disciplinirati. 
 
Odgovori koje su nam ponudili vrlo su jednostavni, potrebna je samo motivacija i želja. Kada je prehrana u pitanju, nutricionistica Mirna Trumbetaš vrlo je jasna.
 
- Bez doručka nema izlaska! Obavezno je pojesti petglavnih obroka dnevno, tri glavna i dva međuobroka. Valja pripremati međuobroke kod kuće i nositi ih sa sobom jer tako smo sigurni da znamo što jedemo, a kuhane obroke treba jesti barem jednom dnevno. Treba konzumirati što više voća i povrća te piti običnu ili mineralnu vodu.
 
1. Automatizirajte glavne obroke
 
Pobrinite se da u kući uvijek bude zdravih grickalica poput orašastih plodova, voća ipovrća jer u suprotnom sigurno ćete pojesti nešto nezdravo. Ne morate se uvijek mučiti s pripremom obroka. Za dorućak neka uvijek bude žitarica, a za ručak pripremite povrtnu ili pileću juhu, od mesa izaberite ribu, puretinu ili piletinu, a umjesto bijelog kupujte kruh od cjelovitih žitarica.
 
2. Vježbajte kod kuće
 
Teško je natjerati se na vježbanje, osobito ako morate odlaziti daleko od kuće ili automobilom. Zato vježbajte 20 minuta dnevno kod kuće. Tako štedite vrijeme na prijevozu, a ako i nemate sat vremena za vježbanje nekoliko puta tjedno, 20 minuta sigurno ćete pronaći. Primjerice, preskačite uže, vježbajte uz zanimljiv video ili jednostavno prošećite susjedstvom.
 
3. Vi odlučujete o hrani u kući
 
Jedan od naizgled jednostavnih zadataka koji se mora obaviti jest kupnja namirnica. No, posebno oprezan treba biti u supermarketu gdje nezdrave grickalice, čokoladice i sve ostale prazne kalorije vrište s polica da ih kupite. Na licu mjesta trebalo bi donijetiodluku da takve stvari nećete kupovati i nositi kući jer ako kupite čips ili kekse, tada ćete ih kod kuće i pojesti. Stručnjaci upozoravaju da će djeca željeti još više grickalica ako ih ograničite. Zato je najbolje da ih uopće ne kupujete jer slatkiši djeci neće nedostajati ako se na njih ne naviknu. Kod kuće uvijek imajte zdrave grickalice poput orašastih plodova te narezanog i opranog voća i povrća u hladnjaku. Svatko će u obitelji,kada dovoljno ogladni, posegnuti za zdravim grickalicama. 
 
4. Barem jedan zajednički obrok
 
Mnogi nutricionisti ističu važnost barem jednog zajedničkog obiteljskog obroka. I Istraživanja upozoravaju da djeca više cijene svoje tijelo i zdravlje ako jedu zajedno s članovima obitelji, a zbog ovog jednostavnog rituala stječu se zdrave navike, lakše komuniciraju s roditeljima te se stvara emocionalni sklad u obitelji. Nije važno koji ćete obrok odabrati za zajednički, je li to doručak, ručak ili večera. 
 
- Zajednički objed u dane vikenda dobra je tradicija koju treba zagovarati sukladno mogućnostima i obavezama. To je uistinu dobra navika koja, ako smo je izgradili na čvrstim i zdravim temeljima, ostaje i onda kad naša djeca napuste obiteljsko gnijezdo. To nije samo vrijeme za objed nego i za druženje, ćaskanje, suosjećanje i sve one dobre emocije koje nam uvijek trebaju - ističe dr. sc. Dubravka Šimunović, prof. na Zdravstvenom veleučilištu. 
 
5. Podijelite zaduženja u obitelji
 
Podjela obiteljskih zaduženja nešto je bez čega u današnje vrijeme obitelji ne mogu opstati. Profesorica Šimunović napominje kako žena često preuzima bezbroj uloga i tako gomilu dnevnih zaduženja koje svremenom postaju veliki teret i izvor frustracija. 
 
- Većina muškaraca pod utjecajem tradicije kao da se pokušava sakriti nastojeći svoja zaduženja predati nekom drugom članu obitelji. Disbalans u obiteljskim zaduženjima dovodi do frustracije i osjećaja koji često opisujemo kao iskorištavanje članova obitelji.
 
Izvor:http://www.vecernji.hr




[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju