O Miroslavu Kraljeviću i u našoj knjižnici
Autor: Administrator , 27. 4. 2013.

Zahvaljujući umjetnosti, umjesto da vidimo jedan jedini svijet, ovaj naš, mi vidimo kako se on umnožava, pa koliko ima originalnih umjetnika, toliko nam svjetova stoji na raspolaganju... Ona jedina izražava za druge i pokazuje nama samima naš vlastiti život.

Marcel Prosut

U spomen na 100. obljetnicu smrti Miroslava Kraljevića priređen je projekt obilježavanja obljetnice smrti ovog važnog hrvatskog slikara. Za uspjeh učinjenoga zaslužna je učiteljica Slavica Jelić koja je okupila učenike iz svih odjela naše škole i uputila ih u slikanje motiva koji se nalaze u  slikarstavu Miroslava Kraljevića. Izložba tih radova uslijedila je 16. travnja u prostorijama Zavoda za umjetnički rad u Požegi, a tim su se povodom govorile poznate i manje poznate činjenice o Kraljevićevu životu i radu. Gostovao je tada i akademik Tonko Marojević. Učiteljica Jelić tako je svojom inicijativom, organizacijom i svojim radom svima nama Požežanima podići svijest o činjenici da nam je sugrađanin jedna od najvažnijih ikona hrvatske umjetnosti.
Taj je projekt 24. travnja izložen i učenicima naše škole. Izlaganje u našoj knjižnici pozdravila je ravnateljica Marija Samardžija, a nastavnik Mario Sovčik sa učenicima je izveo himnu naše škole – „Sreću“. Projektu su pripomogli i bivši učenici škole, a sada gimnazijalci - Ema Pavlović čitala je biografiju Miroslava Kraljevića gdje saznajemo da je on bio slikar rodom iz Gospića, te da se smatra prvakom hrvatske moderne umjetnosti koji je u Hrvatsku iz Pariza donio utjecaje Maneta i Cézannea te svojim brzim potezom i mračnim temama sugerirao početak ekspresionizma u Hrvatskoj. Učenik Antun Tonko Jakobović glumio je lik Miroslava Kraljevića, doprinoseći ukupnom dojmu projekta.
Zašto Kraljevića uopće vežemo za Požegu ako nije rođen u Požegi? Puno nas ne zna da je on zapravo počeo slikati u Požegi, gdje se kao dijete u slikarstvo zaljubio kada bi dolazio kod djeda koji je bio župan. U Požegi je također naslikao jedno od svojih najvažnijih djela - Autoportret sa psom. Nastavnik likovne kulture Robert Kresina rekao je kako su učenici dosta dobro nacrtali radove koje su radili po uzorku na Kraljevićeva djela. Neke od tih radova možemo vidjeti kada prolazimo školskim hodnikom. Također nas je nastavnik Kresina uputio u razdoblje slikarskog modernizma i impresionizma kako bismo shvatili što je to bilo novo u ovoj umjetnosti upravo tih godina kada je stvarao Kraljević. Kako je bilo na predstavljanju projekta u Zavodu za umjetnički rad, možete pročitati na našoj stranici http://os-akanizlica-pozega.skole.hr/?news_hk=1&news_id=1016&mshow=290#mod_news

NOVINARSKA SKUPINA
Helena Majer