preskoči na sadržaj

Osnovna škola Antuna Kanižlića Požega

Login

Facebook
 
 
Raspored zvonjenja

Sat

Od... do... Odmor
PRIJE PODNE
1. 08.00 - 08.45 5
2. 08.50 - 09.35 10
3. 09.45 - 10.30 15
4. 10.45 - 11.30 5
5. 11.35 - 12.20 5
6. 12.25 - 13.10  
POSLIJE PODNE
1. 13.30 - 14.15 10
2. 14.25 - 15.10 15
3. 15.25 - 16.10 5
4. 16.15 - 17.00 5
5. 17.05 - 17.50 5
6. 17.55 - 18.40  
Brojač posjeta
Ispis statistike od 24. 10. 2011.

Ukupno: 6177686
Ovaj mjesec: 1003
Ovaj tjedan: 193
Danas: 19

Za djecu i roditelje

Obrazovanje

Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
U znak zahvale slikaru Miroslavu Kraljeviću
Autor: Administrator , 25. 4. 2013.

Povodom stote obljetnice smrti jednog od utemeljitelja modernog slikarstva u Hrvatskoj, a našeg sugrađanina, Miroslava Kraljevića u utorak, 16 travnja 2013. godine otvorena je izložba učeničkih radova i prezentacija lika i djela ovoga impresionista. Tijesne su bile prostorije Zavoda za umjetnički rad u Požegi da bi primile sve poklonike slikarstva i sve one koji odaju poštovanje ikoni slikarstva čije se ime uvijek spominje u kontekstu našega grada. Izložbom smo se zahvalili Kraljeviću, a za izložbu i cijeli projekt možemo zahvaliti našoj učiteljici Slavici Jelić.

 

Miroslav Kraljević: Autoportret sa psom

Projekt je pokrenut idejom učiteljice Jelić, koja je ujedno i glavni realizator učinjenoga. Autorica projekta auditoriju je predstavila motive s kojima je krenula u rad organizacije učenika svih školskih odjela koji su kroz dvjestotinjak slika realizirali svaku Kraljevićevu etapu. Svi ti radvi bili su izloženi u prostorijama Zavoda. Podsjećajući na Platonovu izreku kako je umjetnost imitacija prirode, ali i složeni komunikacijski proces umjetnika, djela i publike koja tu umjetnost treba ugrađivati u život, razložila je svoje poticaje koji su doveli do cjelokupnog ostvaraja: "Budući da sam veliki zaljubljenik likovne, glazbene i scenske umjetnosti, sve te sadržaje nastojim intepolirati u nastavni proces. Radim u školi pa  mi je stalno prisutna potreba približavanja umjetničkog djela svakom djetetu. Tako sam ljetos, listajući likovnu enciklopediju, naišla na sliku Miroslava Kraljevića  - Viva la joie (Neka živi radost) i tom prilikom došla do podatka da je 2013. godina stota obljetnice umjetnikove smrti. Odlučila sam pokrenuti projekt i danas vidimo rezultat rada". Slavica Jelić dugogodišnja je učiteljica naše škole, a ovim projektom pokazala je svoje bogato iskustvo s kojim je okupila djecu iz svih odjela naše škole, organizacijskim sposobnostima dirigirala cijelom raspodjelom posla, a najvažnije - sve nas građane podsjetila na značaj našega slikara. Naime, nije isto kada o nekome učimo kroz kratke medijske prikaze "Dogodilo se na današnji dan" i kada vidimo projekt u kojem kroz sat vremena čujemo relevantnog kritičara i akademika, kroz videoprezentaciju pogledamo većinu Kraljevićeva opusa te kada vidimo dječje radove na temu najbitnijih motiva slikarskog opusa našeg sugrađanina Kraljevića.

Osim izloženih učeničkih radova, koje su posjetitelji mogli razgledavati, u trenutcima prije samog predstavljanja učenici su se još jednom okušali u slikanju pa je prizor rada malih umjetnika upotpunio sliku o umjetničkoj atmosferi koja ja vladala toga 16. travnja.  Nakon pozdravne riječi dr.sc. Snježane Jakobović, upraviteljice Zavoda, priređen je program u kojem su slikarov životopis približili učenici gimnazije. Pod mentorstvom prof. Vere Čuze Abramović učenica Ema Pavlović iznijela je osnovne podatke da je Kraljević, inače rođen u Gospiću, slikarstvo studirao u Beču i Münchenu, gdje u klasi Huga Habermanna susreće slikare Josipa Račića i Vladimira Becića. Njih će se trojica udaljiti od tada dominantnog akademizma i utemeljiti moderno slikarstvo u Hrvatskoj, a Kraljević se približava impresionizmu i odlazi u Pariz kako bi se bolje upoznao s francuskim slikarstvom toga doba. Miroslav Kraljević se svojim opusom ne može svrstati u umjetnike koji su slijedili određeni stil. U Kraljevića susrećemo kako impresionističke (na primjer u djelu Park Luxembourg), tako i ekspresionističke elemente (Žene u parku) kojima je umjetnik dao osobni karakter. U svome repertoaru slika portret, akt, pejzaž, mrtvu prirodu, pri čemu slikajući portret postiže svoj autentični likovni izraz. Koristi se ponekad Cezanneovim metodama (kao na primjer kod slike Autoportret s lulom koji je slikao u Parizu). Najpoznatije djelo njegov je autoportret sa psom (slika gore).

Tonko Jakobović, gimnazijalac iz trećeg razreda odličnom je dikcijom i kostimografijom u stilu 19. stoljeća predstavio osobnost Miroslava Kraljevića i svojom nas glumom približio duhu ovoga umjetnika. 

Brojni su gosti prisustvovali ovom iznimnom događaju pa je tako uz ravnateljicu škole Mariju Samardžiju te uz sve druge ravnatelje požeških osnovnih škola te ravnatelja Katoličke gimnazije skupu prisustvovao i požeški gradonačelnik i saborski zastupnik Zdravko Ronko.
 
Kao osoba najkompetentnija i najpozvanija da iskaže svoje dojmove i predstavi umjetnika gostovao je akademik, književnik i kritičar umjetnosti Tonko Marojević. „Čovjek je to koji je znao od svijeta prihvatiti koliko treba, čuli ste da je on u Parizu došao u 'napast' da bude uvriježen i postane ravnopravan u tom gradu svjetlosti i najvažnijem gradu Europe, a s druge strane, njegov povratak i njegova rad u Požegi apsolutno ga čini ukorijenjenim u toj sredini. On je simbolički naš najbolji legitimitet za ulazak u Europu. Prije fotoaparata umjetnici su se 'mučili' kako bi nadodavali, a u 20. stoljeću oni su 'oduzimali, što je Kraljević jako dobro znao, znao je dovoljno sugerirati volumen te ga 'napeti' i do karikatualnosti ako treba jer on je virtuoz sugestije volumena, ali njegova je linija i jedna od najčišćih. S time je on pravi otac hrvatskog modernog slikarstva“, istaknuo je akademik Marojević.
 

Gradonačelnik Zdravko Ronko rekao je kako mnogi mladi ljudi malo znaju o prošlosti te kako treba pozdraviti svaki projekt poučavanja, a napredak ne vuku lokomotive, nego ideje. „Kada s prvim srpnjem formalno uđemo u Europsku uniju, s pravom ćemo moći reći da smo mi već ta Europa jer imamo Kraljevića. Grad Požega, u dogovoru s modernom galerijom, dogovorio je izložbu djela Miroslava Kraljevića – krenut će iz Požege koja to zaslužuje, nastavlja se u Zagrebu, a završit će u Dubrovniku. Prikazat će se 120 njegovih slika, crteža i skulptura, što upućuje da do sada takve impozantne izložbe još nije bilo“, rekao je gradonačelnik.

Izneseni su rezultati ankete (izradio učenik Tonko Jakobović) koja je pokazala kako mladi vrlo malo poznaju lik i djelo našeg slikara pa ga mijenjaju s požeškom istoimenim književnikom, misle da je njegov trg pokraj kuće u kojoj je živio, itd. Na ove rezultate osvrnuo se i gradonačelnik rekavši kako će ovakvi projekti te sama izložba sigurno promijeniti postotak u korist znanja o ovoj značajnoj hrvatskoj ikoni.

Vrijedno je spomenuti i pohvaliti kratki, ali vrlo upečatljivi plesni nastup učenice Laure Lončar koja je svojom plesnom točkom dala doprinos umjetničkom doživljaju večeri.
Vidimo se na izložbi djela Miroslava Kraljevića – 10. listopada u Gradskoj kući.
 
Mario Trupinić, prof.
 
Učenički radovi na temu slikarstva Miroslava Kraljevića
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Izložba i predstavljanje u Zavodu za umjetnički rad u Požegi
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju