Jezična raznolikost u pješačkoj zoni Požege
Autor: Valentina Čurčić, 27. 9. 2023.

Naša je škola već 7. godinu domaćin županijskog projekta Europski dan jezika. I ove smo godine pozvali zainteresirane učitelje osnovnih i srednjih škola te učitelje drugih odgojno-obrazovnih ustanova Požeško-slavonske županije da nam se pridruže u pješačkoj zoni aktivnostima vezanim uz ovogodišnju krilaticu „Slavimo jezičnu raznolikost pjesmom, stihom, plesom, igrama i kvizovima.“

U 10:00 je sati počeo uvodni program u kojemu su nastupili: Glazbena škola Požega, OŠ fra Kaje Adžića Pleternica, Ekonomska škola Požega i mi, OŠ Antuna Kanižlića. Nakon uvodnog programa imali smo  zajedničko fotografiranje i snimanje svih sudionika projekta dronom što nam je omogućio ravnatelj Katoličke osnovne škole Frano Barišić, na čemu smo mu svi jako zahvalni.

Od 10.30 do 12.30 sati su učenici uz podršku svojih učitelja držali mini-radionice za posjetitelje. Pisali su se stihovi različitih formi: akrostih, haiku ili slobodni stih. Igrale su se različite igre, rješavali su se kvizovi, sviralo se, pjevalo i plesalo.

Ove su godine u projektu sudjelovale sljedeće škole i odgojno-obrazovne ustanove: OŠ fra Kaje Adžića Pleternica, pleternički gosti iz Erasmus+ projekta iz Češke, OŠ „Dobriša Cesarić“ Požega, OŠ Julija Kempfa Požega, Katolička osnovna škola Požega, OŠ Vladimira Nazora Trenkovo, OŠ Vilima Korajca Kaptol, OŠ Dragutina Lermana Brestovac, OŠ Stjepana Radića Čaglin, Ekonomska škola Požega, Glazbena škola Požega, Tehnička škola Požega, Helen Doron škola za učenje engleskog jezika, Eko centar Latinovac i volonteri iz Njemačke, Austrije, Norveške, Ukrajine, Francuske, Španjolske, Ujedinjenog kraljevstva, Marijini obroci i OŠ Antuna Kanižlića.

Budući da je ovogodišnja krilatica bila „Slavimo jezičnu raznolikost“, u pješačkoj zoni je bilo puno izvornih govornika koji trenutno borave u Eko centru Latinovac i u Pleternici, tako da su učenici imali priliku upoznati ne samo druge jezike, nego i druge kulture. Jedna stara afrička poslovica kaže kako pri susretu s drugim jezicima i kulturama treba otvoriti oči i uši, a ne usta jer na taj se način više usredotočimo na ono što vidimo i čujemo jer ne komentiramo je li to što vidimo i čujemo bolje ili lošije od onog što smo navikli u kulturi iz koje dolazimo. Stoga je uloga nas učitelja danas u pješačkoj zoni bila pripremiti učenike na uspješno prelaženje ne samo jezičnih, nego i kulturnih granica. Pravo je pitanje: možemo li učenike pripremiti ne samo na jezične, nego i na kulturne raznolikosti na koje će naići u životu? Naravno da ne možemo na sve, ali ako ih naučimo prepoznavati jezične i kulturne različitosti, uspješnije će komunicirati u kulturi u koju dođu, neovisno o tome koliko se dobro služili  jezikom te kulture.

Vjerujem da su svi učenici u pješačkoj zoni prepoznali jezične i kulturne raznolikosti osoba s kojima su komunicirali jer se vidjelo da su veseli i nasmijani i sigurna sam da su ostvarili uspješnu komunikaciju.

Zahvaljujem školskim kuharicama i roditeljima naših učenika koji su ispekli kiflice i slastice kako bi učenici koji su držali radionice mogli nagraditi svoju publiku.

Jasminka Hajpek, prof. izvrsna savjetnica