Prva Književna čajanka u našoj školi

Kategorija: Vijesti
Datum objave: 19.velj.2025.
Autor: Igor Soldić

U OŠ Antuna Kanižlića po je prvi put organizirana Književna čajanka u školskoj knjižnici pod nazivom „Što je to ljubav?“.
Čajanka je osmišljena ne samo kao prilika za promicanje vještine pisanja na hrvatskom, engleskom ili njemačkom jeziku, nego i kao prostor za razmjenu mišljenja o poimanju ljubavi te pisanju ljubavnih pjesama na različitim jezicima.

Učenici 3.a razreda OŠ Antuna Kanižlića, sa svojom učiteljicom Zdenkom Matković, došli su u školsku knjižnicu na poziv. Iako su prvi put sudjelovali u ovakvoj vrsti književnog druženja, pažljivo su pratili program i aktivno se uključivali u razgovor, iznoseći svoja mišljenja o tome što za njih znači ljubav, je li ona važna i slično.

Poseban pozdrav upućen je učenicima koji su Književnu čajanku pratili putem videopoziva. To su učenici OŠ Dore Pejačević iz Našica s nastavnicom Alenkom Taslak te učenici OŠ Vladimira Nazora iz Đakova s nastavnicom Ivanom Hrastović Mandarić.

Učenica 6.b razreda Petra Milošević i učenik 6.c razreda Gabriel Herijan najavljivali su redoslijed čitanja nagrađenih ljubavnih pjesama. Na samom početku voditelji su predstavili školsku knjižničarku Vlastu Pačić, koja je bila velika pomoć organizatorici Književne čajanke nastavnici Hajpek u uređenju prostora za ovaj književni događaj. Knjižničarka Pačić podijelila je nekoliko osnovnih informacija o školskoj knjižnici te spomenula neka poznatija lektirna djela s ljubavnom tematikom.

Zatim je učiteljica 3.a razreda Zdenka Matković ispričala na koji je način motivirala svoje učenike na pisanje ljubavnih pjesama. Njene učenice Petra Mrdalj, Liza Bitunjac i Dunja Samardžić glasno i izražajno pročitale su svoje ljubavne pjesme na hrvatskom jeziku.

Nastavnica Taslak iz Našica istaknula je kako njezini učenici redovito sudjeluju u projektima pisanja. Njene učenice Nevija Vulić, Nola Barišić-Jaman i Kiara Dervić pročitale su svoje pjesme na engleskom jeziku.

Zatim je nastavnica Ivana Hrastović Mandarić objasnila metodu kreativnog pisanja pjesama („blackout poetry“) kojom su njene učenice napisale svoje stihove. To su: Ruža Kovčić, Petra Bistrović i Tara Erceg.

Nastavnica OŠ Antuna Kanižlića Valentina Čurčić istaknula je kako su učenici 6. razreda pisali domoljubne pjesme. Učenici koji su na Književnoj čajanki pročitali najuspješnije domoljubne pjesme su Mara Sertić, Petar Černušak i Petra Milošević.

Učenici izborne nastave njemačkog jezika pisali su ljubavne pjesme prema određenim smjernicama. U prvoj strofi trebali su napisati tko ili što za njih znači ljubav, u drugoj su opisivali kakva ljubav može biti, a u trećoj su stihovima prikazali gdje se ljubav može nalaziti. Tijekom prvog školskog sata, metodom oluje ideja, tj. asociogramom, prikupljali su ključne pojmove, dok su tijekom drugog sata, uz pomoć prikupljenih riječi, pisali pjesme na njemačkom jeziku. Tri najuspješnije pjesme napisale su: Gabriela Januš, Katherine Kavicki i Eva Deša.

Svi učenici koji su na Književnoj čajanki pročitali svoje pjesme nagrađeni su knjigom s ljubavnom tematikom.

Nastavnica Hajpek zahvaljuje na suradnji:

  • školskoj knjižničarki Vlasti Pačić
  • učiteljici Zdenki Matković, učiteljici informatike Marini Kovačević Andrišek, nastavnici Valentini Čurčić i nastavniku Igoru Soldiću
  • školskim kuharicama koje su pripremile čaj i kolače za sve sudionike Književne čajanke.

Posebna zahvala upućena je pokroviteljima nagrada – izdavačkoj kući Alfa koja je nagrađenim učenicima poklonila lektirna djela s ljubavnom tematikom.

organizatorica Književne čajanke i međužupanijskog online susreta:

Jasminka Hajpek, prof.

Skip to content