Portal za škole
Autor: Administrator , 30. 1. 2012.

Za sve učenike i nastavnike koji vole koristiti tehnologiju kao pomoć pri učenju, pripremanju nastave, nadopunjavanju znanja iz školskog gradiva, kao i za sve koji žele surađivati s kolegama iz cijele Hrvatske i razmjenjivati svoja znanja i digitalne nastavne materijale, CARNet je razvio i održava Portal za škole -  središnje mjesto na kojemu možete pronaći korisne informacije vezane uz škole i CARNetove usluge, a i sami možete doprinijeti njegovom razvoju svojim sadržajima.

Portal za škole

Jedna od glavnih zadaća Portala za škole je prikupljanje, klasificiranje i objavljivanje digitalnih nastavnih materijala, pisanih od strane nastavnika osnovnih i srednjih škola ali i njihovih učenika. Te  materijale nastavnici mogu iskoristiti za osuvremenjivanje i obogaćivanje nastave, dok učenicima služe kao nadopuna nastave ili za samostalno učenje koje uz pomoć tehnologije može biti jednostavnije i zanimljivije. Iz tog su razloga na Portalu za škole objavljene sve informacije potrebne za pisanje, prijavu i objavu digitalnih nastavnih materijala.

Osim digitalnih obrazovnih materijala, na Portalu za škole se mogu pronaći brojne korisne informacije i sadržaji koji prate nastavno gradivo i koji učenicima mogu pomoći pri ispunjavanju njihovih svakodnevnih školskih obveza, ali i pri organizaciji slobodnih aktivnosti. Nastavnicima su namijenjene tri kategorije: učionica, podrška i dio stručni suradnici. U svakoj od njih nudi se mnoštvo sadržaja koje bi im mogle pomoći u svakodnevnom nastavnom radu, a vezani su uz metodiku, financiranje projekata i rad stručnih suradnika. Roditeljima je namijenjen dio Portala na kojem mogu pronaći razne korisne savjete, zanimljivosti te tekstove čije teme obrađuju aktualne probleme s kojima se roditelji svakodnevno suočavaju u odgoju djeteta. Uz navedene sadržaje namijenjene specifičnim potrebama naših čitatelja, valja spomenuti i zajedničke sadržaje koji uključuju vijesti vezane za sva aktualna događanja u školstvu i rad obrazovnih institucija, tehnologiju, znanost, putovanja, hobije itd.

Državna matura na Portalu za škole

Web stranice posvećene državnoj maturi nastale su s ciljem točnog i detaljnog informiranja učenika, nastavnika i šire javnosti o državnoj maturi. One su odgovor na učeničke zahtjeve za što iscrpnijim i preciznijim informiranjem o zadatku koji dijelu učenika predstoji na kraju srednjoškolskog obrazovanja. Riječ je o web stranicama nastalim u suradnji s Nacionalnim vijećem učenika RH, Ministarstvom znanosti, obrazovanja i športa, Nacionalnim centrom za vanjsko vrednovanje obrazovanja i Institutom za društvena istraživanja Zagreb.

Spomenute stranice nalaze se na adresi http://drzavnamatura.skole.hr. One su izvor informacija, ali i mjesto za komunikaciju zainteresiranih subjekata putem foruma. Uz sve navedeno, riječ je o webu putem kojega se pristupa digitaliziranoj demo verziji državne mature, koja predstavlja simulaciju budućeg polaganja mature i koja služi za pripremu i vježbu. Proces pripreme i polaganja državne mature zorno su simbolički prikazani biciklističkom rutom koju učenik treba proći kako bi na koncu položio ispit državne mature. Sama ruta podijeljena je na dijelove koji uključuju start (početak srednje škole), napredovanje u utrci (učenje i samoprocjena znanja), kontrolne točke (nacionalni ispiti), mjesta zaustavljanja (info pult, komunikacija i pomoć) te cilj (uspješno položena državna matura).

Također, dio weba o državnoj maturi namijenjen je ponajprije nastavnicima, a sadrži tekstove o vrednovanju obrazovanja, školskim sustavima i primjerima vrednovanja obrazovanja u Europi.

Komunikacija učenika i nastavnika odvija se putem foruma na adresi http://forum.skole.hr. Forum je mjesto za razmjenu korisnih informacija, pitanja, odgovora i različitih ideja općenito namijenjen školama, s posebnim dijelom za državnu maturu. Pravo pristupa forumu imaju svi učenici i n