Kutak za učitelje
Priručnik za učenje i poučavanje
Autor: Administrator , 30. 1. 2012.

Priručnik za učenje i poučavanje, ili skraćeno PUP, je mjesto na kojem možete naći korisne predloške i savjete kako pomoću računala učenje i nastavu učiniti zanimljivijom i kreativnijom.

Priručnik se sastoji od dva dijela: od PUP-a za učenike i PUP-a za nastavnike.

Predlošci

Predlošci su pripremljeni dokumenti i obrasci za različite namjene i svrhe. Oni pomažu pri oblikovanju i organizaciji dokumenata te daju ideju kako nešto možete sami napraviti.

Nastavne teorije i prakse

Pomoć u pripremi, izvedbi i vrjednovanju projektnog rada.

Priprema nastave

Iskoristite iskustva kolega i primjere dobre prakse, odaberite najpogodniji način oblikovanja dokumenata za pripremu nastavnog sata i za planiranje nastave, a tu su i razni materijali za nastavu.

Razredništvo

U svakodnevnim razredničkim poslovima pomoći će vam predlošci obrazaca za evidenciju podataka o učenicima, izvješća i suradnju s roditeljima te ideje za suradnju s učenicima.

Izvannastavni poslovi

Ovdje možete pronaći različite predloške za oglasnu ploču, planiranje stručnih izleta, evidenciju konzultacija za maturalnu radnju i mnoge druge.

Stručni suradnik

Suradnja s učenicima, kolegama i roditeljima svakodnevni je rad stručnih suradnika.

Osobni i stručni razvoj

Ovdje možete pronaći različite predloške za pisanje životopisa, obrasce za pomoć u pripremi stručnog ispita, kao i obrasce koji mogu pomoći u praćenju stručnog usavršavanja.

Pomoćnici

Pomoćnici sadrže upute za uporabu predloška ili za izvođenje nekog zadatka ili projekta. Otvaraju se u zasebnom prozoru tako da ih možete koristiti usporedno s otvorenim predloškom ili dokumentom. Pomoćnici se sastoje od jedne ili više kartica koje sadrže poveznice na druge kartice, predloške i vodiče. Na karticama se nalaze točke nabrajanja koje daju određene savjete ili podsjećaju na korake koje treba učiniti. Upisivanjem potvrdne kvačice u kućice „obavljeno” možete pratiti napredak u radu. Pomoćnici vas vode kroz samostalan rad, podsjećaju na važne elemente i objašnjavaju postupke.

Vodiči

Vodiči su mali digitalni i multimedijalni udžbenici. U kombinaciji slike i teksta ili filma i teksta, daju teoretska znanja i ideje potrebne pri izradi zadataka ili projekata. U vodičima se nalaze i poveznice na dokumente ili na druge vodiče.

MS Office

Vodiči vam ukazuju na niz svojstava Worda, PowerPointa i Excela korisnih u planiranju i izvođenju nastave.

Projekti i Priprema uspješnih projekata

Ovdje možete pronaći vodiče koji će vam dati ideju kako u kratkom vremenu osmisliti i izvesti projekte koristeći računalo. Naučit ćete (ili utvrditi gradivo) kako koristiti materijal s Interneta, kako oblikovati novinski članak, kako učinkovito oglašavati, kako prikazati podatke dijagramima…
Vodiči će vas upoznati s obilježjima uspješnih projekata, dati vam ideju za motivaciju učenika i pomoći vam u vrjednovanju projekata.

Kreativno pisanje

Ovdje možete pronaći kratak uvod u osnove pedagogije pisanja, u šest značajki pisanja, pomoć za osmišljavanje pismenih zadataka, pomoć u kreativnom pisanju kao i vodič kroz vrjednovanje pismenih zadataka pomoću rubrika.