2013-04-09 09:09:19 Građanski odgoj učenika za bolje društvo U okviru educiranja novog Kurikuluma o građanskom odgoju koji se provodi unutar propisanih školskih programa i za koji postoji namjera osamostaljivanja kao zasebnog programa, Osnovnu školu Antuna Kanižlića u Požegi prošlog su petka (5. travnja) posjetili predavači Nevenka Lončarić i Tomislav Ogrinšak iz Agencije za odgoj i obrazovanje.
U ulozi domaćina škola je organizirala seminar za profesore i nastavnike požeške okolice na kojem su se okupili geografi i povjesničari, ali i predavači drugih predmeta jer je Građanski odgoj zamišljen u obliku provođenja prvenstveno kroz geografiju te u suradnji s drugim predmetima. Skup je pozdravila ravnateljica Marija Samardžija koja je donedavno predavala ovaj predmet u jednoj zagrebačkoj školi, i to kao zaseban. Nekoliko riječi upućeno je i od strane nastavnice geografije Jadranke Đaković. Odluka Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta o eksperimentalnoj provedbi i praćenju provedbe Kurikuluma građanskoga odgoja postavila je mnoga pitanja o tome hoće li predmet biti samostalan ili će se provoditi kroz nekoliko predmeta te što on sadrži u svojoj biti.
Građanski odgoj i obrazovanje, rekla je predavačica Nevenka Lončarić Jelačić, ima četiri dugoročna cilja: povećati cjeloživotno učenje, poboljšati kvalitetu odgoja i obrazovanja, promovirati ravnopravnost i aktivnost svakog građanina te potaknuti njegovu kreativnost i inovativnost. Nastavnici i profesori dobili su i informacije da će spomenuti predmet djecu i mlade učiti što je demokracija i vladavina zakona, što je to ekologija, identitet… Učenik će osjetiti što znači biti aktivan član društva u svim područjima, kako razviti socijalne i komunikacijske vještine, kreativnost i poduzetnički duh. Učit će koliko su neprihvatljivi svi oblici diskriminacije, od rodne do etničke i rasne, kako prihvatiti različite bez obzira na vjerski, materijalni ili bilo koji drugi status. Eksperimentalnu provedbu od rujna počele su provoditi osnovne škole u Petrinji, Dugoj Resi, Vukovaru, Daruvaru, Obrovcu, a provodi se i u našoj okolici, u OŠ „Ivan Goran Kovačić“ u Velikoj. Trolist koji prati ovaj rad čine Ministarstvo, Agencija te Filozofski fakultet u Zagrebu.
Kako se provodi Građanski odgoj? U nekoliko je škola eksperimentalno uvršten kao zasebni predmet, a kroz minimalno 35 sati već se provodi i kroz druge predmete, najviše kroz geografiju. To znači da nastavnici pri upisu nastavne cjeline u školski imenik stavljaju oznako GO (Građ. odg.) jer su na taj način obradili zadanu cjelinu, ali s naglaskom na povezivanju s elementima Građanskog odgoja. Ravnateljica OŠ A. Kanižlića, Požega otkrila je nastojanja da se učenicima od sljedeće godine uvede ovaj predmet, i to za sedme i osme razrede, a u obliku izbornog predmeta. Druge će škole same odlučivati o uvođenju, ali intencija je da se uvede kao obvezni predmet. Srednje škole planiraju uvesti predmet kao zamjenu za predmet Politika i gospodarstvo, a realizacija se očekuje kad za to budu potpuno spremne.Gradonačelnik će organizirati seminar na razini županije Predavače Agencije, zajedno s ravnateljicom Samardžijom, nakon provedbe seminara primio je i požeški gradonačelnik Zdravko Ronko. Nakon razgovora, gradonačelnik je obećao organizaciju istoga seminara, ali na razini naše županije, koji će se provesti krajem školske godine. Grad Požega ovaj će seminar organizirati radi što boljeg upućivanja u rad predmeta za koji mnoge škole Požege i okolice pokazuju veliki interes. Mario Trupinić, prof. fotoizvor: Grad Požega
|
Osnovna škola Antuna Kanižlića Požega |