Terenska nastava njemačkoga jezika u Klagenfurt
Autor: Valentina Čurčić, 13. 6. 2022.

U petak 10. lipnja 2022. učenici izborne nastave Njemačkoga jezika OŠ Antuna Kanižlića bili su na terenskoj nastavi u Klagenfurtu u Austriji.

Na jednodnevno putovanje išlo je 80-ak učenika i nekoliko učitelja OŠ Antuna Kanižlića. Radi promicanja učenja njemačkoga jezika u školama, terenskoj su se nastavi priključili i učenici drugih škola Požeštine kao i nekoliko roditelja i članova rodbine naših učenika.

Preko Slovenije, tunelom kroz Karavanke uz kraća zaustavljanja, stigli smo do Klagenfurta. Najprije smo posjetili Minimundus o kojemu učenici uvijek pričaju. Znali su kako će u Minimundusu vidjeti poznate svjetske znamenotosti u omjeru 1:25, ali nisu znali da će imati priliku voziti se u ogromnom kotaču (Riesenrad-u) jer to ugodno iznenađenje do sada nije bilo u Minimundusu. Učenici su se odlučili najprije voziti u kotaču iz kojeg su imali prekrasan panoramski pogled na Minimundus. Nakon vožnje su razgledali minijaturne kopije svjetski poznatih građevina izgrađene po uzoru na original. Bili su oduševljeni kada su među izložbenim uzorcima vidjeli i našu crkvu svetog Marka. Sve vrijeme je pomalo padala kiša, ali ona nije uspjela pokvariti raspoloženje i oduševljenje naših učenika. Nakon što smo se umorili hodajući parkom, povukli smo se u unutrašnjost popratne zgrade u kojoj se nalazila igraonica u kojoj su se učenici zabavili simulacijom vožnje automobila, gledali 3d film, igrali stolni ili mali nogomet.

Nakon posjeta Minimundusu obišli smo središte grada Klagenfurta I trg gdje smo poslušali zanimljivosti i legende vezane uz grad koje nam je ispričala voditeljica puta.

Kako je osnovni cilj ove terenske nastave bio vježbati slušne i govorne sposobnosti u razgovoru s izvornim govornicima, učenici su u ovom mirnom dijelu grada intervjuirali prolaznike o različitim temama: godišnji odmori, omiljena hrana i pića, kućni ljubimci, zanimanja te zanimanja snova. Učitelji pratitelji su oduševljeno gledali učenike kako u skupinama prilaze prolaznicima postavljajući im pripremljena pitanja i bilježe odgovore. Nakon obavljenih intervjua krenuli smo kući.

Budući da zbog pandemije i epidemioloških mjera nismo bili u mogućnosti nekoliko godina ići na terensku nastavu u Austriju, učenici su cijelim putem oduševljeno prepričavali što su vidjeli i doživjeli  u Klagenfurtu. Rekli su kako jedva čekaju sljedeću terensku nastavu na koju planiramo ići u Graz u tvornicu čokolade Zotter.

Jasminka Hajpek, organizatorica i voditeljica terenske nastave u Klagenfurt