Ukupno: 6101971

Stručno predavanje u okviru projekta "Mama, budi zdrava!"
Autor: Valentina Čurčić, 10. 10. 2021.

Nacionalni dan borbe protiv tumora dojke u Republici Hrvatskoj obilježava se 7. listopada, a listopad je ujedno i mjesec borbe protiv tumora dojke kada se javnost upozorava  na važnost njegovog ranog otkrivanja, prevencije te bolesti, pravovremenog liječenja te skrbi za oboljele.

Stoga smo, na taj dan, u okviru projekta koji se u našoj Školi održava u suradnji s Udrugom SVE za NJU, organizirali predavanje na temu tumora dojke.

Gradska knjižnica Požega nam je rado ustupila prostor. Unutrašnjost knjižnice i sama Galerija svjetlosti, na kojoj je predavanje održano, pružile su više od ugodne i svečane atmosfere.

Velika posjećenost dokaz je kako govorenje o ovakvim temama nedostaje  Gradu te kako postoji velik interes za teme vezane uz zdravlje i brigu o sebi.

Predavanje su održale dr. med. Jasmina Kovačević, predsjednica Županijske lige protiv raka i dr. med. Mia Zukanović, radiologinja.

Doktorica Kovačević prisutne je upoznala s radom Lige i aktivnostima vezanima uz provedbu Nacionalnih programa za rano otkrivanje raka koje Liga provodi. Vezano za karcinom dojke, istaknula je kako je naša Županija u samom vrhu po odazivu žena na preventivne preglede. Upoznala je prisutne i s brošurom namijenjenoj novooboljelim. Brošura sadrži i nekoliko crtica iz povijesti Lige, ali njena je primarna namjena onima koji prvi put čuju rečenicu “Imate rak.” lakše to prebroditi.

Dr. Zukanović dala je pogled na problem tumora dojke sa stručne strane. Upoznala je prisutne s potrebom samopregleda kao i načinima pregleda koji se obavljaju u bolnici. Navela je i čimbenike rizika o kojima je potrebno voditi računa. Liječnica je upozorila kako su redovni pregledi važni jer što se ranije tumor otkrije, šansa za izlječenje je veća. Na kraju je pozvala sve, ne samo mame, nego i bake i tete i sestre na brigu o sebi i o svom zdravlju te da prepoznaju potrebu odaziva na pregled po pozivu Nacionalnog programa ili pri prvoj sumnji kako nešto nije u redu.

Ovaj poučan i lijep program na samom su kraju svojom pjesmom uljepšale Mia Raguž i Katja Munđar. Izvele su skladbu Sve za nju i sve prisutne taknule duboko u srce i dušu.

Zahvaljujemo se svima na suradnji i odazivu.

Ksenija Teskač, učiteljica, voditeljica Projekta u Školi