Otvorena izložba ilustracija knjige "Tko je Antun Kanižlić?"
Autor: Valentina Čurčić, 4. 3. 2021.

3. ožujka 2021. godine u Galeriji Ciraki Gradskog kazališta Požega otvorena je izložba ilustracija povodom promocije knjige „Tko je Antun Kanižlić?“ autorica s. Slavke Vrbanić i Valentine Mirković, učiteljica naše Škole.

Knjigu je ilustrirao požeški umjetnik i bivši učenik Škole Dragan Matičević. Autor je i suradnik Škole koji je oslikao unutrašnjost školske zgrade brojnim crtežima. Ova knjiga koju je oslikao prvi je njegov takav pokušaj. Na papir je uspješno prenio ono što su same autorice knjige zamislile.

Pozdravnu riječ okupljenima uputila je ravnateljica Škole gđa Marija Samardžija koja je predstavila autora i njegov rad te se zahvalila Gradu Požegi koji je omogućio objavljivanje knjige i autoricama koje su bile dosljedne i ustrajne u namjeri da riječju široj javnosti približe i predstave ovog važnog Požežanina.

Gospodin je Matičević istaknuo da mu je najveći izazov pri ilustriranju knjige bio odlučiti se na način kojim će prikazati ono što su autorice zamislile budući da se u knjizi radi i o Kanižlićevom životu i njegovim djelima. Prema njegovim riječima, i jedan i drugi dio trebalo je prikazati jednako, a da ne dođe do preklapanja. Kao dodatnu otežavajuću okolnost pri prikazivanju Kanižlićeva lika autor izdvaja to što ne postoji niti jedan njegov portret prema kojemu bismo znali kako je Antun Kanižlić uistinu izgledao. Stoga niti on nije uzeo slobodu i prikazao njegovo lice, već je ilustracije oblikovao tako da svatko tko ih gleda i čita tekst knjige sam može stvoriti svoju viziju Kanižlićeva izgleda. Nakon nekoliko verzija ilustracija na kraju je odabrana verzija rađenih drvenim bojicama i tušem koje su se u konačnici našle u knjizi. Autor se zahvalio Školi, ravnateljici i autoricama na strpljenju i razumijevanju tijekom procesa nastajanja ilustracija  te na prilici koju su mu pružile i što su vjerovale u njegov rad.

Autorica Valentina Mirković osvrnula se na detalje izgleda sv. Rožalije, najznačajnijeg Kanižlićeva lika te na simboliku šipka koji se nalazi na samoj naslovnici knjige, nakon čega je pročitala ulomak o Rožalijinom uređivanju pred vjenčanje iz Kanižlićeva djela Sveta Rožalija.

Izložbu je otvorio gradonačelnik gospodin Darko Puljašić. Gradonačelnik se zahvalio autoricama koje su u svojoj knjizi prikazale bogatstvo i ljepotu Požege kako bi naši sugrađani, ali i svi oni koji dolaze u grad vidjeli tko smo bili, što jesmo i što ćemo biti. Imamo bogatstvo koje trebamo istaknuti jer Požega je bila i bit će središte kulture, rekao je gradonačelnik i pozvao prisutne na razgledanje izložbe i uživanje u ilustracijama.