Ukupno: 6102010

Dani medijske pismenosti obilježeni u knjižnici
Autor: Valentina Čurčić, 17. 4. 2019.

Drugi Dani medijske pismenosti ove su godine obilježavali od 8.4. do 12.4. raznim događanjima i edukativnim sadržajima za djecu i odrasle. U našoj školskoj knjižnici, s učenicima 8.a i predstavnicima učenika iz 8.b i 8.c porazgovarao je urednik Kronike požeško-slavonske Vladimir Protić.

Dani medijske pismenosti održavaju se u organizaciji Agencije za elektroničke medije i Ureda UNICEF-a za Hrvatsku, u suradnji s brojnim partnerima i pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture i Ministarstva znanosti i obrazovanja. Cilj im je osvještavanje javnosti o važnosti medijske pismenosti, osnaživanje građana, posebice djece i mladih vještinama medijske pismenosti, stvaranje platforme za suradnju i razvoj održivih projekata medijske pismenosti te podrška odgojiteljima i nastavnicima razvojem edukacijskih materijala za medijsko obrazovanje. Tema ovogodišnjih dana bila je poštovanje prema sebi i drugima u medijima

Na samom početku susreta gospodin Protić predstavio se i upoznao učenike s listom Kronika požeško-slavonska koji izlazi u njegovom uredništvu već dugi niz godina, a posljednji broj učenici koji su prisustvovali ovom susretu dobili su na poklon. Novinarski i izdavački posao je prerastao u obiteljski pa se tako osim našega gosta istim bave i članovi njegove obitelji. Od nastanka vijesti do tiska i distribucije - naš je gost cijeli postupak prezentirao jasno i s lakoćom. Učenici su dobili uvid u novinarski i tiskarski posao. Zaključili su da cijeli posao i cijeli proces od pisanja vijesti do njihovog objavljivanja u tiskanom obliku nije nimalo jednostavan i lak. S obzirom na napredak tehnologije i evidentan prelazak s tiskanih na elektroničke medije, učenike je zanimalo kako se Kronika prodaje i postoje li problemi u njezinoj distribuciji. Gospodin Protić objasnio im je da je distribucija još stabilna te da se novine uspijevaju prodati, ali da se sve više čitateljia ipak radije okreće njihovom mrežnom portalu.

U razgovoru s učenicima i odgovarajući na njihova pitanja, gospodin Protić iznio je brojne tajne novinarskog poziva koje su učenicima bile zanimljive. Najviše su ih zanimali razgovori i intervjui s političarima, sankcije za objavljene članke, optužbe protiv novinara i pozivi na sud… Pitanja je bilo mnogo, a odgovori našega gosta zanimljivi i puni dogodovština pa je ovaj susret protekao vrlo brzo. Zahvaljujemo gospodinu Protiću što je našao vremena i podijelio s učenicima naše Škole tajne novinarskog zanimanja, ali i na svim praćenjima zbivanja u nšoj Školi na koja se uvijek odazove i o kojima redovito izvještava u svojim novinama i na portalu.