Godišnja skupština Učeničke zadruge Pčelice
Autor: Valentina Čurčić, 27. 1. 2018.

U Područnoj školi Vidovci u četvrtak 25. siječnja 2018. održana je redovita godišnja skupština Učeničke zadruge „Pčelice“ Osnovne škole Antuna Kanižlića.

Zadruga aktivno djeluje posljednje četiri godine. U njen je rad uključen velik broj djece, ali i učitelja i roditelja. Rad i djelovanje Zadruge  potiče kreativnost, poduzetnost i humanost, vrijednosti koje su važne za pojedinc, ali i društvo u cjelini.

Voditelj Zadruge, nastavnik Neven Marković zajedno s učenicima zadrugarima predstavio je okupljenim učenicima, roditeljima i nastavnicima rezultate rada i financijsko poslovanje tijekom školske 2016./2017. godine. Posebno su istaknuli sudjelovanje na Državnoj smotri u Zadru u listopadu 2017. na kojoj su predstavljali Požeško-slavonsku županiju te humanitaran rad i sudjelovanje u svim gradskim zbivanjima na koja se rado odazivaju. Nastavnice Mirela Brekalo i Renata Marinić podnijele su prisutnima financijsko izvješće kojim su upoznale prisutne s transparentnim raspolaganjem i ulaganjem priskrbljenih novčanih sredstava. U okviru Zadruge djeluju i brojne sekcije: kreativna skupina, cvjećari, modelari drva, mladi tehničari, kemičari i poduzetnici. U planu je proširiti sekcije novim sadržajima kako bi se obogatio rad zadrugara. Velik je interes za izvannastavnu aktivnost Domaćinstvo pa je u planu proširiti rad Zadruge sekcijama koje će se baviti temama ovog područja.

- Zajedničko svim sekcijama unutar naše Zadruge je razvijanje poduzetničkog duha u djece, kreativnosti i inovativnosti. Svaka sekcija razvija to na svoj način tražeći najbolje metode i strategije u poučavanju. Ono što je bitno za naglasiti jest da učenici uključeni u rad pojedine grupe nisu striktno vezani za tu sekciju u Zadruzi, već se prema svojim sklonostima mogu uključiti u rad bilo koje sekcije. Na taj način omogućujemo našim mladim zadrugarima da se razvijaju u smjeru koji oni žele i omogućavamo im zadovoljavanje vlastitih interesa u smislu profesionalne orijentacije - rekla je Danijela Stanić, predsjednica Zadružnog stručnog vijeća. Nastavnik Marković pozvao je prisutne roditelje da svojim idejama i sposobnostima obogate rad Zadruge kako bismo tržištu mogli ponuditi nove proizvode.

Posebnu je čast Skupštini svojom nazočnošću ukazao gradonačelnik Darko Puljašić. Kao član Zadruge ispred osnivača, iskazao je veliko zadovoljstvo radom i zalaganjem Zadruge, istaknuo kako su aktivnosti i sudjelovanje zadrugara u svim gradskim zbivanjima potvrda da radimo dobro i da djeca učite da svojim rukama mogu napraviti mnoge korisne stvari, a ne samo tipkati po mobitelima i računalima.

Na kraju Skuštine prisutni su se mogli priključiti Zadruzi potpisivanjem pristupnice.