Ukupno: 6102010

Učenje stranog jezika potreba je suvremenog svijeta
Autor: Valentina Čurčić, 22. 3. 2017.

David Matijanić učenik je 8. razreda naše Škole. Među prijateljima je poznat njegov interes za informatiku, koji mu je donio 3.mjesto na Državnom natjecanju iz informatike. No David je i izvrstan poznavatelj engleskoga jezika, što je i pokazao na ovogodišnjem Županijskom natjecanju iz engleskog jezika: David je osvojio prvo mjesto u Županiji.

Povodom tog velikog uspjeha Davida i njegovu mentoricu, nastavnicu Engleskog jezika, Jelenu Pavlović zamolili smo za razgovor kako bismo saznali kakvi su njihovi dojmovi.

- Kada si počeo učiti engleski jezik?

DAVID: Engleski sam počeo učiti u školi, u prvom razredu.

- Jesi li se i prije škole susretao s engleskim jezikom, gledajući animirane filmove ili serije na televizijskom programu?

DAVID: Nisam ništa znao dok ga nisam počeo učiti u školi. Susretao se jesam, ali nisam ništa razumio pa mi nije bio interesantan. Uz televiziju sam naučio samo poneke riječi. Naučio sam, na primjer, brojati.

- Kada si u školi počeo učiti englesi jezik, je li ti se javio interes da ga i dodatno, kod kuće, samostalno, počneš više učiti?

DAVID: Da, naravno. U nižim sam razredima učio iz engleskog samo ono što sam morao, što smo učili na nastavi. Primijetio sam da jezik više učim u višim razredima. Osim zadanog sam čitao i dodatno, pogotovo na računalu.

- Igraš li video i računalne igrice?

DAVID: Ponekad.

NASTAVNICA PAVLOVIĆ: Djeca koja su tzv. „gejmeri“, koja igraju računalne igrice, dosta nauče engleskoga jezika zahvaljujući igricama.

- Znači, počeo si više učiti engleski jezik kada si se intenzivnije počeo baviti informatikom. Ima li poveznice između engleskoga jezika i informatike?

DAVID: Naravno da ima. Počeo sam više vremena provoditi za računalom, a većina je informatičkih tekstova i funkcija na računalu na engleskom jeziku pa sam ga postupno usvojio jer sam morao razumjeti informatičke pojmove.

NASTAVNICA PAVLOVIĆ: Na primjer, kada smo se pripremali za županijsko natjecanje, mi smo se našli svega nekoliko puta. Davidu sam slala linkove putem e-pošte pa je on vježbao na taj način, putem računala.

- Je li važno učiti strani jezik?

DAVID: Da, važno je. Strani nam je jezik potreban, pogotovo u današnje doba. Ako odemo nekuda van Hrvatske, moramo se znati sporazumjeti. Zato nam treba znanje stranog jezika, naročito engleskog.

- Pomaže li tebi engleski jezik u usvajanju znanja iz drugih predmeta?

DAVID: Pomaže ako je potrebno. Na primjer, iz informatike, ali ako odemo školovati se negdje u neku drugu državu, onda nam je poznavanje engleskog potrebno kako bismo mogli usvojiti znanja iz svih predmeta.

- Ti si sada osmi razred. Pred tobom je upis u srednju školu. Kakvi su tvoji planovi što se tiče školovanja?

DAVID: Želio bih upisati matematičku gimnaziju, a onda dalje ići na fakultet, vjerojatno neki vezan uz informatiku. Ali do tada imam još vremena dobro razmisliti.

Davidu čestitamo na osvojenom 1.mjestu. Vjerujemo da će upisati željenu srednju školu koja će mu omogućiti da ostvari svoje planove za buduće zanimanje.