Terenska nastava osmih razreda u Vukovar
Autor: Martinija Prgomet, 19. 10. 2016.

U našoj Školi već je od ranije tradicionalna  postala dvodnevna  terenska nastava u Vukovar za osme razrede. Ove godine učenici osmih razreda 11. i 12. listopada posjetili su grad Vukovar.

Unazad dvije godine  terensku nastavu organizira Memorijalni centar Domovinskog rata Vukovar. Terenska nastava traje dva dana, a troškove snosi Ministarstvo.

Naš ovogodišnji put počeo je u utorak 11. listopada. Svi učenici, osim nekoliko bolesnih, oduševljeno su prihvatili mogućnost da na terenskoj nastavi prošire svoje znanje o Domovinskom ratu i  stradanju Vukovara. Put je protekao ugodno, uz druženje učenika i snimanje najzanimljivijih trenutaka. Naši su učenici, naime, dobili upute po kojima će sve što su doživjeli prikazati u svojim filmskim uratcima.

Dolaskom u Vukovar uputili smo se u bivšu vojarnu 204. brigade HV. Tu  smo poslušali predavanje Domovinski rat u kojem smo upoznali osnovne činjenice, tj. uzroke i posljedice Domovinskog rata. Slijedilo je pradavanje bojnika Marija Jankovića Bitka za Vukovar. Predavanja su bila vrlo zanimljiva, razumljiva učenicima i popraćena brojnim fotografijama i zemljovidima.

Zatim smo se uputili u muzej Vučedol gdje smo upoznali vučedolsku kulturu i život ljudi na ovom prostoru još u metalno doba. Muzej je jedinstven u Europi jer je posvećen samo jednoj kulturi. Zanimljivo vodstvo  muzejem  vratilo nas je u prošlost te smo shvatili koliko su vučedolski ljudi bili mudri i svestrani.

Slijedio je još jedan posjet muzeju: ovaj je puta na redu bio Gradski muzej Vukovar, smješten u obnovljenom dvorcu grofova Eltz. Pomislili biste da nam je muzeja za jedan dan bilo previše, ali bilo je uistinu što za vidjeti i nismo razmišljali o dosadi.

Povratkom u bivšu vojarnu 204. brigade HV smjestili smo se u hostel te kratko odmorili, a zatim prošetali gradom.

Večer smo proveli u ugodnom druženju uz glazbu i ples u lokalnom disco klubu.

Drugi dan smo započeli malo razočarani jer je padala kiša, no ništa nas nije moglo omesti u našim planovima. Kišobrani, jakne i kabanice bili su spremni.

Najprije smo posjetili Memorijalno groblje žrtava Domovinskog rata. Veliki zeleni kameni križ uzdizao se nad grobovima branitelja i duboko nas se dojmio.

Slijedio je posjet Masovnoj grobnici na Ovčari te Spomen domu  Ovčara. Nijema lica sa zidova ispratila su nas na odlasku.

Mučnih dojmova dovezli smo se do Vodotornja, jednog od simbola grada. Nadamo se da će prilikom idućih posjeta biti obnovljen.

Vratili smo se u bivšu vojarnu 204. brigade HV gdje smo razgledali muzejski postav o Domovinskom ratu te slušali o stradanjima u logorima Stajićevo i Begejci.

Žao nam je samo što zbog kiše nismo mogli razgledati oružje smješteno u dvorištu.